معاملات کاغذی چیست؟(پیپر تریدینگ- paper trading)

معاملات کاغذی روشی است که می‌توان با استفاده از آن، بدون ایجاد سود و ضرر یا دخیل کردن پول واقعی، معامله انجام داد.

استراتژی‌های معاملاتی معاملات کاغذی چیست؟(پیپر تریدینگ- paper trading)

معاملات کاغذی چیست؟

معاملات کاغذی که به عنوان معاملات شبیه سازی شده نیز شناخته می‌شود، روشی عملی است که توسط سرمایه‌گذاران و معامله‌گران برای کسب تجربه و آزمایش استراتژی‌های معاملاتی، بدون ریسک کردن پول واقعی استفاده می‌شود. اساساً مانند این است که با پول واقعی معامله می‌کنید، با این تفاوت که می‌توانید بدون هیچ ریسکی، در معاملات مختلف تمرین کنید.

مفهوم تجارت کاغذی ساده است؛ شما وانمود می‌کنید که با استفاده از پول خیالی، سهام یا سایر اوراق بهادار را معامله می‌کنید، اما از داده‌های واقعی بازار پیروی می‌کنید و طوری تصمیم می‌گیرید که انگار در حال معامله با پول واقعی هستید. این روش به شما این امکان را می‌دهد که در مورد مکانیک معاملات بیاموزید، نحوه عملکرد بازارها را درک کنید و استراتژی‌های معاملاتی مختلف را آزمایش کنید.

معاملات کاغذی از چه زمانی معمول شدند؟

معاملات کاغذی از چه زمانی معمول شدند؟

پیش از این که پلتفرم‌های تجارت آنلاین به میان بیایند، سرمایه‌گذاران و معامله‌گران قبل از این که با پول واقعی خود، ریسک کنند، روی یک کاغذ تمرین می‌کردند و تمام معاملات را ثبت و یادداشت کرده تا بتوانند احتمال سود و زیان را بررسی کنند.

در حال حاضر، معاملات کاغذی با استفاده از شبیه‌ساز الکترونیکی انجام می‌شود که کاملا شبیه به معاملات واقعی است اما در واقع معاملات غیرواقعی انجام می‌دهد.

استفاده از paper trading چه مزیتی دارد؟

استفاده از معاملات کاغذی به افراد مبتدی بورس یاد می‌دهند که چطور در بازار واقعی معاملات را انجام دهند. این کار علاوه بر این که امکان آزمون و خطا به صورت رایگان را فراهم می‌کند باعث بالا رفتن اعتمادبه‌نفس شده و فرد معاملات ریسکی را آسان‌تر انجام می‌دهد.

چرا باید از معامله کاغذی استفاده کنیم؟

استفاده از معاملات کاغذی باعث می‌شود که تجربه اولیه ما در عین واقعی بودن، در محیطی امن و بدون ریسک باشد. هر فرد تازه‌کاری برای پیشرفت در کار خود نیازمند تمرین است؛ اما در این مورد اگر تمرین ما در محیط واقعی بازار اتفاق بیفتد، ممکن است باعث ضرر شود. پس محیطی که علاوه بر حس و حال واقعی بودن ما را از اشتباهات ساده حفظ کند، واقعا برای پیشرفت به کار می‌آید. استفاده از معاملات کاغذی یک روش بدون خطر و بدون ریسک است.

با استفاده از معاملات کاغذی می‌توانیم دانش مالی خود را به کار گرفته و استراتژی‌های مختلف را در موقعیت‌های متفاوت امتحان کنیم و از این راه به کسب تجربه بپردازیم. یک استراتژی درست، سه قسمت دارد: 

  • مورد معامله
  • زمان معامله 
  • و زمان خروج از معامله

برای همین گاهی ممکن است این سوال برایمان پیش بیاید که: آیا این روش واقعا کار می‌کند یا نه؟ با استفاده از paper trading می‌توانید بدون این که سرمایه خود را به خطر بیندازید، انواع راه‌های سرمایه‌گذاری و استراتژی‌های سوددهی را امتحان کنید و ببینید انجام هر کدام از آن‌ها چه سود و چه زیانی دارد. علاوه بر این می‌توانید از استراتژی‌های قدیمی هم در این معاملات استفاده کرده و نتیجه آن را مشاهده کنید.

چرا باید از معامله کاغذی استفاده کنیم؟

علاوه بر این، به دلیل شباهت این فضا به بازار واقعی، می‌توانید حس و حال معامله در بازار اصلی را درک کنید. ممکن است حتی برخی از افراد حرفه‌ای هم در بعضی مواقع به معاملات کاغذی رو آورد. گاهی ممکن است یک سرمایه‌گذار برای مدتی طولانی در ضرر باشد یا استراتژی‌ها و معاملات او نه تنها به سود نرسند، بلکه باعث ضرر زدن به شخص شوند. در این شرایط شخص اعتماد بع نفس خود را از دست داده و ممکن است نسبت به ادامه فعالیت خود در بازار سرمایه، دل‌سرد شود. در چنین شرایطی استفاده از معاملات کاغذی با حس و حال بازار واقعی و با تضمین عدم ضرر، می‌تواند در اعتماد به نفس از دست رفته آن شخص تاثیر به سزایی بگذارد. علاوه بر این، ممکن است پس از مدتی متوجه شویم که ایراد قبلی کارمان – که منجر به ضرر می‌شد- چه چیزی بوده است.

انواع معاملات کاغذی

معاملات کاغذی را می‌توان به صورت دستی با رهگیری موقعیت‌های معاملاتی فرضی انجام داد یا این که آن را به صورت الکترونیکی با استفاده از حساب معاملاتی کاغذی انجام داد. بسیاری از پلتفرم‌های معاملات آنلاین، حساب‌های معاملاتی کاغذی را ارائه می‌کنند که این حساب‌ها از حساب‌های معاملاتی واقعی تقلید می‌کنند.

انواع معاملات کاغذی

محدودیت‌های معاملات کاغذی

با این حال، توجه به این نکته مهم است که اگر چه تجارت کاغذی می‌تواند یک ابزار یادگیری ارزشمند باشد، اما بدون محدودیت نیست. یکی از محدودیت‌های اصلی این است که ممکن است چالش‌های عاطفی و روانی تجارت با پول واقعی را به‌طور دقیق نشان ندهد. ترس از دست دادن پول واقعی می‌تواند به طور قابل توجهی بر تصمیمات معاملاتی تأثیر بگذارد و این چیزی است که در معاملات کاغذی مشهود نیست.

روش درست paper trading

برای این که بتوانید از این روش به نحو احسن استفاده کنید و کار کردن با آن برایتان سودآور باشد، باید نکاتی را رعایت کنید.

نکته اول:

همان طور که گفته شد معاملات کاغذی نسخه آزمایشی بازار واقعی هستند؛ به همین دلیل اگر می‌خواهید نزدیک‎ترین نتیجه نسبت به واقعیت را کسب کنید، بهتر است که از دستکاری داده‌ها یا تقلب در نتیجه خودداری کنید. ممکن است ابتدا این موضوع خیلی مهم به نظر نرسد؛ اما با مرور زمان متوجه خواهید شد قسمت‌هایی که با تقلب یا دستکاری تغییر می‌دادید تا نتیجه دلخواه‌تان را کسب کنید، هر چند در ان لحظه بی‌ارزش یا ناچیز به نظر می‌رسیده، اما در بازار واقعی همان اشتباه می‌تواند باعث ضرر و زیان شود. پس به همین دلیل سعی کنید که با واقع‌بینی اشکالات کارتان را متوجه شده و برای برطرف کردن آن تلاش کنید. پس در هر شرایط طبق استراتژی‌تان جلو بروید و تمام ضرر و زیان‌ها، کارمزدها و هزینه‌ها را ثبت کنید.

روش درست paper trading

نکته دوم:

قدم دوم برای رشد و پیشرفت در این زمینه، تجزیه و تحلیل استراتژی است. در این مرحله باید استراتژی‌هایی که برای انجام یک معامله به کار گرفته‌اید را بررسی کرده و کشف کنید که بهتر بود از چه راه دیگر جلو می‌رفتید یا این که چه عاملی باعث شده تا معامله شما به زیان برسد. در حین این فرآیند مطمئن شوید که تمامی مراحل را به صورت صحیح انجام داده‌اید و چیزی از قلم نیفتاده باشد. بعد از تحلیل چیزی که اتفاق افتاده، نوبت به بررسی راه‌های جایگزین می‌رسد. در این مرحله ببینید اگر به جای این استراتژی از استراتژی دیگری استفاده می‌کردید، چه نتیجه‌ای حاصل می‌شد؟

در پایان، اگر متوجه شدید که استراتژی‌های شخصی‌تان جواب نمی‌دهد، به شما پیشنهاد می‌کنیم که از استراتژی‌هایی استفاده کنید که قبلا سوددهی خود را ثابت کرده‌اند. با این کار از صرف وقت و هزینه زیاد هم می‌توانید جلوگیری کنید.

نکته سوم:

در صورتی که متوجه شدید همه چیز در هنگام معاملات کاغذی به خوبی پیش می‌رود و معاملات سوددهی دارید، بهتر است دست از آزمون و خطای دوباره بکشید و وارد بازار واقعی شوید و معاملات را شروع کنید. البته ممکن است در ابتدا نتیجه دلخواه‌تان را کسب نکنید و دچار ضرر شوید. این موضوع می‌تواند به دو دلیل اتفاق بیفتد: اول این که استراتژی‌تان را به صورت صحیح اجرا نمی‌کنید و دوم این که هنگام انجام معاملات کاغذی، واقع‌بین نبوده‌اید.

معاملات کاغذی

سخن آخر

در پایان، تجارت کاغذی ابزار مفیدی برای هر کسی است که به دنبال کسب تجربه در تجارت و آزمایش استراتژی‌های معاملاتی مختلف بدون خطر از دست دادن پول واقعی است. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که این فقط یک شبیه سازی است و ممکن است شما را به طور کامل برای جنبه های عاطفی و روانی معاملات واقعی آماده نکند. در این مقاله راجع به معاملات کاغذی یا paper trading صحبت کردیم؛ درصورتی که هرگونه سوالی راجع به این موضوع داشتید، می‌توانید از طریق بخش نظرات با کارشناسان سایت بیتکورس در ارتباط باشید.