آموزش بروکر فارکس تایم (FXTM)

فارکس تایم یک بروکر تازه‌تأسیس است که اعتبار خیلی زیادی دارد؛ متأسفانه چند سالی می‌شود که FXTM خدمت‌رسانی به ایرانی‌ها را متوقف کرده است.

فارکس آموزش بروکر فارکس تایم (FXTM)

یکی از بزرگ‌ترین و معروف‌ترین بروکرهایی که خریدوفروش در بازار فارکس را ممکن می‌کند، فارکس تایم نام دارد.

تا همین چند سال قبل، FXTM (همان فارکس تایم) بدون مشکل و دغدغه به ایرانی‌ها خدمات می‌داد و هیچ محدودیتی هم در کار نبود؛ ولی با تشدید تحریم‌ها و منزوی‌تر شدن ما در دنیا، این بروکر هم ارائۀ خدمات به ما را متوقف کرد و مشتریان ایرانی خود را به بروکر آلپاری سپرد.

ولی به‌هرحال، تصمیم گرفتیم آموزش آن را در قالب یک مقالۀ کامل آماده کنیم، تا هموطنانی که در ایران نیستند، یا پکیج کامل دور زدن تحریم‌ها، شامل VPS، شمارۀ تلفن کشوری دیگر، قبوض تأیید آدرس و... را دارند، بتوانند از خدمات این بروکر حرفه‌ای، نهایت استفاده را ببرند.

قبل از اینکه ادامه دهیم، اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری دربارۀ بازار بسیار بزرگ فارکس کسب کنید، توصیه می‌کنیم مقالۀ "آموزش گام به گام فارکس (آموزش فارکس از صفر تا صد)" را بخوانید.

بیایید شروع کنیم. بد نیست اول نگاهی کلی و در عین حال موشکافانه به این بروکر داشته باشیم.

بررسی کلی بروکر فارکس تایم یا FXTM

بررسی کلی بروکر فارکس تایم یا FXTM

این بروکر در سال 2011 تأسیس شد. در آن زمان، مؤسسان 3 دفتر در کشورهای انگلستان، قبرس و جزیرۀ موریس افتتاح کردند. هدف این بود که رگولاتوری این 3 منطقه را دریافت کنند تا بتوانند به تریدرهای سراسر کرۀ خاکی خدمات ارائه کنند. حالا بعد از گذشت نزدیک به 15 سال، دفتر کنیا هم به 3 دفتر قبلی اضافه شده است.

به‌علاوه، آن‌ها به هدفی که در سر داشتند دست پیدا کردند. حالا FXTM به بیشتر از 2 میلیون تریدر در 150 کشور دنیا خدمات می‌دهد.

همان‌طور که گفتیم، متأسفانه از چند سال قبل، فارکس تایم رسماً تریدرهای ایرانی را از زیر چتر حمایت خود خارج کرد و هموطنان ما از خدمات یکی از بهترین بروکرهای جهان محروم شدند.

این بروکر بسیار معتبر است؛ آنقدر که هیچ شایعه‌ای پیرامون بی‌اعتبار بودن آن وجود ندارد! در حالی که بروکرهایی مثل آلپاری و حتی لایت فارکس، همواره با اتهام‌هایی از این دست (که هچکدام حقیقت ندارند)، دست‌وپنجه نرم می‌کنند. دلیل اصلی این موضوع، رگولاتوری‌هایی هستند که فارکس تایم توانسته است دریافت کند. از جمله رگولاتوری FCA که به بریتانیا تعلق دارد.

تمرکز فارکس تایم روی دو نوع دارایی است:

  1. جفت‌ارزها
  2. CFD برای انواع دارایی‌ها مثل سهام، شاخص‌ها و...

این بروکر هم مثل اغلب رقبا، اکانت‌ها و حساب‌های متنوعی را در اختیار تریدرها قرار می‌دهد که جلوتر با انواع آن‌ها آشنا می‌شویم. به‌علاوه، هم متاتریدر 4 و هم نسخۀ به‌روزتر آن، یعنی متاتریدر 5 در اختیار مشتریان بروکر فارکس تایم قرار می‌گیرند.

در رابطه با پشتیبانی از مشتریان، فارکس تایم باز هم عملکرد خیلی خوبی از خود نشان می‌دهد. اغلب نظراتی که برای بخش پشتیبانی ثبت می‌شوند، مثبت هستند و نشان از رضایت کاربران دارند.

در کنار همۀ این‌ها، FXTM یک مرجع آموزشی کامل هم محسوب می‌شود؛ ولی اگر بخواهیم انصاف را رعایت کنیم، در مقایسه با برخی رقبا، منابع آموزشی این بروکر خیلی هم کامل و جامع نیست!

پس تا اینجا فهمیدیم فارکس تایم در مقایسه با بیشتر بروکرهای دیگر، امکان معاملۀ دارایی‌های کمتری را فراهم می‌کند؛ ولی در عوض، پشتیبانی خارق‌العاده از مشتری و اعتبار بسیار بالا، این بروکر را در جمع بهترین بروکرهای سراسر جهان قرار می‌دهد.

اگر موافق باشید، نگاهی به مزایا و معایب این بروکر هم بیندازیم.

برجسته‌ترین مزایا و معایب بروکر فارکس تایم

اجازه دهید اول نیمۀ پر لیوان را ببینیم.

همان‌طور که گفتیم، فارکس تایم به‌خاطر تبعیت از رگولاتوری‌های متعدد، جزو معتبرترین بروکرها محسوب می‌شود؛ علاوه‌بر این، با ارائۀ انواع مختلف حساب‌ها، اسپردهای فشرده و مقدار کمیسیون‌های متنوع، برای انواع سبک‌های ترید مقرون‌به‌صرفه است. همچنین، واریز پول به حساب شامل کمیسیون نمی‌شود که این خودش یک مزیت قابل توجه به حساب می‌آید.

برجسته‌ترین مزایا و معایب بروکر فارکس تایم

فراهم کردن امکان ترید در پلتفرم‌های شناخته‌شده‌ای مثل متاتریدر 4 و متاتریدر 5، این بروکر را به گزینه‌ای کاربرپسند تبدیل می‌کند. ضمناً گفتیم که پشتیبانی از مشتری در این پلتفرم به‌طرزی مثال‌زدنی خوب است.

همۀ این‌ها را بگذارید کنار فرایند ثبت‌نام و افتتاح حساب سریع. فرایند واریز و برداشت هم با سرعت خیلی زیاد انجام می‌شود و نهایتاً 3 روز کاری طول می‌کشد.

فارکس تایم هم برای کاربران موبایلی و هم برای کاربران دسکتاپ، امکانات کامل ترید را فراهم می‌کند.

در رابطه با ایرادها، مشخصاً برای ما ایرانیان، بزرگ‌ترین مشکل این است که اصلاً نمی‌توانیم از خدمات فارکس تایم استفاده کنیم!

همان‌طور که بالاتر هم گفتیم، از چند سال قبل، به‌دنبال تشدید تحریم‌ها، این بروکر تمام تریدرهای ایرانی را به آلپاری منتقل کرد؛ انصافاً این فرایند انتقال هم بدون مشکل انجام شد و هیچکدام از هموطنان تریدر با مشکل خاصی مواجه نشدند؛ ولی خب به‌هرحال، فارکس از رادار ما خارج شده است!

رنج محصولاتی که می‌توان آن‌ها را در FXTM خریدوفروش کرد، در مقایسه با سایر بروکرها کمتر است و منابع آموزشی این بروکر پرآوازه هم خیلی دندانگیر نیستند!

با اینکه کمیسیون کم و تنوع حساب‌ها برای مدیریت هزینه‌های ترید یکی از مزایای فارکس تایم هستند، لزوم پرداخت هزینه برای عدم فعالیت و البته برداشت پول یکی از نقاط ضعف این پلتفرم به حساب می‌آید.

گفتیم که این بروکر یکی از معتبرترین‌ها است و روی این ادعا تأکید داریم؛ ولی خب انتقادی هم در این زمینه به آن‌ها وارد است. اطلاعات مالی فارکس تایم به‌صورت عمومی قابل دسترس نیست و این یک ضعف محسوب می‌شود.

در مجموع، علی‌رغم این ایرادات، راجع‌به یک بروکر خیلی خوب صحبت می‌کنیم؛ حیف که دیگر از ایران نمی‌توان به آن دسترسی داشت. کاش روزی برسد که ما ایرانی‌ها هم بتوانیم بدون محدودیت از انواع سرویس‌ها و خدمات جهانی بهره ببریم.

بگذریم! بیایید چگونگی استفاده از این بروکر را یاد بگیریم.

نحوۀ ثبت‌نام و انجام معاملات در بروکر فارکس تایم

برای بار چندم می‌گوییم، این بروکر دیگر به ایرانی‌ها سرویس نمی‌دهد. پس اگر داخل ایران هستید و ملزومات دور زدن تحریم‌ها را ندارید، از خیر آن بگذرید؛ ولی اگر خارج از کشور زندگی می‌کنید، یا خیلی خوب می‌تواند خود را به‌جای فردی که خارج از کشور زندگی می‌کند جا بزنید، این روال ثبت‌نام در فارکس تایم است:

به سایت این بروکر با آدرس forextime.com بروید و روی دکمۀ Open Account کلیک کنید.

نحوۀ انجام معاملات در بروکر فارکس تایم

در صفحۀ جدید، باید اطلاعاتی مثل نام، نام خانوادگی، کشوری که در آن ساکن هستید، شمارۀ موبایل، آدرس ایمیل و یک پسورد قدرتمند را وارد کنید.

در ادامه، دو کد از طریق ایمیل و SMS برای آدرس ایمیل و شمارۀ موبایل شما فرستاده می‌شوند که باید برای تأیید معتبر بودن این دو راه ارتباطی، آن‌ها را وارد کنید.

در انتها، روی دکمۀ Register Now کلیک می‌کنید و فرایند ثبت‌نام تکمیل می‌شود.

نحوۀ ثبت‌نام  در بروکر فارکس تایم

بعد از این مرحله، وارد داشبورد فارکس تایم خواهید شد؛ ولی همچنان امکان خریدوفروش وجود ندارد؛ اول باید هویت خود را برای بروکر احراز کنید؛ چون همان‌طور که گفتیم، FXTM از رگولاتوری‌های متعددی پیروی می‌کند؛ پس پشت سر گذاشتن این مرحله برای واجد شرایط معاملات شدن ضرروی است.

پلتفرم از کاربر می‌خواهد مدارک هویتی (مثل پاسپورت، کارت ملی، گواهینامه و...) را آپلود کند. به‌علاوه، ثبت آدرس محل سکونت یا کار، همراه با مدرکی که درستی آدرس را اثبات کند، ضروری است. مدرکی مثل قبض‌های خدماتی (آب، برق، گاز و...).

بسته به کشوری که در آن سکونت دارید (یا از VPS آن استفاده می‌کنید)، فارکس تایم ممکن است مدارک بیشتری هم درخواست کند؛ ولی مدارک هویتی و اثبات آدرس برای همۀ کاربران ضرورت دارد.

بعد از بارگذاری این ملزومات، FXTM آن‌ها را بررسی می‌کند تا از درستی آن‌ها و البته همخوانی با قوانین بروکر اطمینان حاصل کند.

بعد از پایان فرایند بررسی، اگر همه‌چیز درست باشد، اکانتی که ساخته‌اید آماده خواهد بود و می‌توانید معاملات در بازار فارکس را استارت بزنید.

منتهی قبل از آن، باید بسته به ترجیحات و شرایط خاص خود، یک حساب معاملاتی بسازید. در بخش بعدی، انواع اکانت‌های این بروکر را زیر ذره‌بین خواهیم برد.

انواع مختلف حساب‌های معاملاتی در بروکر فارکس تایم

FXTM علاوه‌بر حساب‌های دمو، 3 نوع حساب معاملاتی به مشتریان خود ارائه می‌کند که در ادامه با همۀ آن‌ها آشنا خواهیم شد.

حساب میکرو (Micro Account)

ساده‌ترین حساب فارکس تایم که خیلی به کار تریدرهای مبتدی و تازه‌کار می‌آید، همین حساب میکرو است.

انواع مختلف حساب‌های معاملاتی در بروکر فارکس تایم

حداقل سرمایۀ لازم برای افتتاح چنین حسابی، 10 دلار آمریکا، یا معادل یورویی و پوندی آن است. حساب میکرو را می‌توان با حساب Cent در بروکر لایت فارکس مقایسه کرد. حساب‌هایی که به کاربران اجازه می‌دهند با مبالغ خیلی کم وارد معاملات شوند. بزرگ‌ترین اهرمی که روی معاملات با این حساب می‌توانید اعمال کنید، 1:1000 است.

به همین خاطر می‌گوییم Micro Account بهترین انتخابی است که تریدرهای تازه‌کار می‌توانند داشته باشند؛ چون امکان تزریق سرمایۀ اندک برای یاد گرفتن چم‌وخم بازار را فراهم می‌کند و نیازی نیست از همان اول با پول‌های درشت وارد معاملات شوید.

با افتتاح حساب میکرو، می‌توانید جفت‌ارزها، کالاها، شاخص‌ها و سبدهای سهام را خریدوفروش کنید. حداقل اسپرد در این نوع حساب‌ها برابر با 1.5 pip است و خبری از کمیسیون هم نیست.

سفارش‌ها به‌صورت Market-Maker اجرا می‌شوند. ضمناً، کسانی که سراغ این نوع حساب‌ها می‌روند، فقط می‌توانند از پلتفرم معاملاتی متاتریدر 4 استفاده کنند و متاتریدر 5 در دسترس نخواهد بود.

حساب ادونتیج (Advantage Account)

این نوع حساب‌ها، محبوب‌ترین و پراستفاده‌ترین حساب‌ها در بروکر فارکس تایم هستند. برای افتتاح چنین حسابی به حداقل 500 دلار آمریکا نیاز خواهید داشت و هزینۀ معاملات در آن‌ها بسیار پایین است.

آن‌هایی که چنین اکانتی می‌سازند، مبلغ بسیار کمی را به‌عنوان کمیسیون از هر معامله به FXTM می‌دهند.

ضمناً، باید بدانید این اکانت‌ها برای اجرای سفارش‌ها به ECN متصل می‌شوند و به همین خاطر، به آن‌ها اکانت ECN فارکس تایم هم می‌گویند. بزرگ‌ترین اهرم این نوع حساب‌ها هم 1:2000 است.

حساب‌های Advantage مخصوصاً برای تریدرهای اسکالپر، آن‌هایی که در بازه‌های زمانی کوتاه، معاملات زیادی انجام می‌دهند، گزینۀ خیلی خوبی محسوب می‌شود.

تریدرهایی که با این نوع حساب کار می‌کنند، امکان خریدوفروش طیف گسترده‌ای از دارایی‌ها را خواهند داشت؛ به‌علاوه، بسته به ترجیح خودشان،  می‌توانند هم از متاتریدر 4 و هم متاتریدر 5 برای معامله بهره ببرند.

اسپردهای این نوع اکانت‌ها از 0.4 شروع شده و بسته به اندازۀ هر معامله، به 2 دلار هم می‌رسند.

حساب ادونتیج پلاس (Advantage Plus Account)

همان‌طور که گفتیم، حساب Advantage مشابه حساب‌های ECN در سایر بروکرها است؛ حساب‌های Advantage Plus هم مشابه حساب‌های ECN Pro در باقی بروکرها عمل می‌کند.

حداقل سرمایۀ لازم برای این نوع حساب‌ها هم 500 دلار آمریکا است و هر دو پلتفرم معاملاتی متاتریدر 4 و 5 در اختیار کاربر قرار می‌گیرند.

به‌طور کلی، حساب‌های Advantage Plus در بیشتر موارد کاملاً عین حساب‌های Advantage هستند؛ منتهی با این تفاوت که از کاربر کمیسیون نمی‌گیرند. و البته هزینۀ معاملات در آن‌ها کمی بالاتر می‌رود. حتی بزرگ‌‌ترین اهرم هم درست مثل اکانت‌های Advantage برابر با 1:2000 است.

پس در هر صورت، آن‌هایی که معاملات زیادی انجام می‌دهند، بهتر است برای کاهش هزینه‌ها سراغ حساب‌های Advantage بروند و پی کمیسیون را به تن بمالند.

حساب‌ دمو (Demo Account)

مثل اغلب بروکرهای بزرگ، فارکس تایم هم امکان ساخت اکانت دمو را برای مشتریانش فراهم می‌کند.

با افتتاح این چنین حسابی، مقداری پول مجازی به کاربر داده می‌شود تا با استفاده از آن، مهارت‌های خود را در بازار واقعی بسنجد و ببیند آیا آمادگی کامل برای معامله با پول واقعی را دارد یا نه!

حساب‌ دمو فارکس تایم (Demo Account)

برای اینکه بتوانید بهترین تصمیم را در رابطه با انتخاب اکانت مناسب خود بگیرید، باید با نقاط ضعف و قوت حساب‌های این بروکر آشنا شوید.

مزایای انواع حساب‌های بروکر فارکس تایم (FXTM)

از جملۀ مهم‌ترین مزایای انواع حساب‌ها در FXTM می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاهش چشمگیر و بسیار زیاد هزینه‌ها در اکانت‌های کمیسیون‌محور
  • اجرای بی‌نقص سفارش‌ها در اکانت‌های مبتنی‌بر ECN
  • فرایند افتتاح حساب بسیار ساده، بدون درخواست اطلاعاتی که ضروری نیستند
  • پشتیبانی از ارزهای فیات متنوع برای افتتاح حساب و برخورداری از فرایندهای پرداخت متعدد

با معایب آن هم آشنا شویم.

معایب انواع حساب‌های بروکر فارکس تایم (FXTM)

در مقایسه با مزایا، معایب کمتر هستند:

  • امکان شارژ حساب با استفاده از رمزارزها وجود ندارد
  • در حساب‌هایی که معاف از کمیسیون هستند، هزینه‌های ترید بیشتر است

وقت آن است که برویم سراغ جمع‌بندی مقاله.

به‌جای فارکس تایم، بهتر است سراغ بروکرهای دیگر بروید!

انصافاً و حقاً FXTM یکی از بهترین بروکرهای دنیا است؛ ولی خب وقتی به ما ایرانی‌ها سرویس نمی‌دهد، نباید اصراری به استفاده از آن داشته باشیم!

کلی بروکر دیگر هستند که هم به ایرانی‌ها سرویس می‌دهند، هم از زبان فارسی پشتیبانی خیلی خوبی دارند، هم انواع‌واقسام دارایی‌ها را برای ترید به مشتری ارائه می‌کنند و....

مثلاً آلپاری! همان بروکری که فارکس تایم چندی پیش، تریدرهای ایرانی را به سمت آن سوق داد. یا لایت فارکس که آن هم مشکلی با ما ایرانی‌ها ندارد.

حتی اگر تمام لازمه‌ها برای دور زدن تحریم‌ها را در اختیار دارید، باز هم توصیه می‌کنیم سراغ FXTM نروید و در عوض از بروکرهایی استفاده کنید که بدون مشکل به ما خدمات می‌دهند.

امیدواریم بعد از خواندن این مقاله، تمام آنچه که لازم بود دربارۀ بروکر فارکس تایم بدانید را یاد گرفته باشید.