نگاهی به بهترین بروکرهای فارکس؛ بهترین بروکر برای ایرانی‌ها کدام است؟

برای اینکه معاملات در فارکس را با خیالی آسوده انجام دهید، باید سراغ بروکری بروید که از هر جهت بهترین است. خوب بودن یک بروکر توسط برخی ویژگی‌ها و خصوصیات تعیین می‌شوند.

فارکس نگاهی به بهترین بروکرهای فارکس؛ بهترین بروکر برای ایرانی‌ها کدام است؟

همان‌طور که می‌دانید، بروکرها واسطه‌هایی هستند که برای انجام معاملات در بازار فارکس، به آن‌ها نیازمندیم.

هزاران بروکر رسمی در سراسر دنیا وجود دارند که در این رابطه خدمات ارائه می‌دهند؛ اما آیا همۀ آن‌ها معتبر و قابل اعتماد هستند؟ مسلماً نه!

در این مقاله، می‌خواهیم نگاهی داشته باشیم به بهترین بروکرهای فارکسی که می‌توانید سراغشان بروید و با خیال راحت در آن‌ها اقدام به‌ خرید‌وفروش انواع جفت‌ارزها کنید.

اگر احیاناً فکر می‌کنید باید اطلاعات بیشتری راجع‌به این بازار مالی بزرگ به دست آورید، پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ "آموزش گام به گام فارکس (آموزش فارکس از صفر تا صد)" را بخوانید.

برگردیم سراغ بحث خودمان. اول از همه، بیایید ببینیم چه اصراری است به پیدا کردن بروکر معتبر و قابل اعتماد!

چرا باید سراغ بروکر معتبر و مطمئن برویم؟

طبیعتاً وقتی پای پول وسط باشد، احتیاط شرط عقل خواهد بود! بازار فارکس هم یکی از بازارهای مالی است که با هدف کسب سود، به آن سرمایه تزریق می‌کنید و اگر نمی‌خواهید همان پول اولیه هم از دست برود، باید از خدمات بروکری استفاده کنید که از هر جهت قابل اطمینان باشد.

بروکر معتبر و مطمئن

مجموعه‌ای که از خصوصیات یک بروکر خوب برخوردار باشد (جلوتر راجع‌به این ویژگی‌ها بیشتر صحبت می‌کنیم)، به‌خوبی از سرمایۀ شما محافظت می‌کند. این بروکرها طبق قانون موظفند پول مشتری‌ها از پول خود کمپانی جدا کنند؛ در نتیجه، سرمایۀ شما در حسابی جداگانه نگهداری می‌شود و بروکر نمی‌تواند از آن برای امور خود استفاده کند. به‌دنبال اتخاذ چنین رویکردی، احتمال از دست دادن پولتان در صورت ورشکستگی احتمالی بروکر، به حداقل خواهد رسید.

علاوه‌بر این، بروکر معتبر طبق قانون مجبور به انجام معاملات به‌صورت شفاف و منصفانه است! به بیان ساده، آن‌ها نمی‌توانند با اقدامات فریبکارانه‌ای مثل دستکاری قیمت‌ها، منافع مالی شما را به خطر بیندازند.

احتمال اینکه مشکلی پیش بیایید و به اختلافی با بروکر بربخورید زیاد است! اگر از همان اول انتخاب درستی داشته باشید و سراغ بروکری معتبر بروید، خیالتان در چنین مواقعی راحت خواهد بود؛ چون این بروکرها تحت نظارت‌ ارگان‌هایی هستند که مکانیزم کارایی برای حل اختلافات احتمالی ارائه می‌کنند؛ پس درصورت بروز مشکل، می‌دانید که امکان بررسی و برطرف کردن آن به‌صورت منصفانه وجود دارد؛ یعنی این‌طور نیست که چون بروکر یک شرکت بزرگ با منابع فراوان است، قطعاً رأی نهایی به ضرر شما صادر خواهد شد!

ضمناً، بروکر معتبر احتمال قربانی کلاه‌برداری‌ها شدن را کاهش می‌دهد. فارکس بزرگ‌ترین بازار مالی دنیا است و طبیعتاً طیف گسترده‌ای از کلاه‌بردارها دنبال این هستند که به روش‌های گوناگون، معامله‌گرهای فعال در این بازار را در دام خود بیندازند. حتی ممکن است برخی از آن‌ها بروکری بسازند و بعد از گرفتن پول شما و چند نفر دیگر، ناپدید شوند!

به‌علاوه، وقتی از خدمات یک بروکر درست‌وحسابی استفاده می‌کنید، خیالتان راحت است که معاملات به‌ بهترین شکل ممکن و دقیقاً در قیمت دلخواه شما انجام می‌گیرند؛ همچنین، به‌خاطر وجود استخرهای نقدینگی فراوان، نگران عدم اجرای معاملاتتان نخواهید بود.

و البته که پشتیبانی حرفه‌ای جای هیچ حرفی نمی‌گذارد. گاه‌وبیگاه، ممکن است به دلایل مختلف به پشتیبانی مجموعه نیاز پیدا کنید و یک بروکر حرفه‌ای این مورد را از مشتریانش دریغ نمی‌کند. حتی آن‌ها پا را فراتر می‌گذارند و با ارائۀ منابع آموزشی به‌دردبخور، معامله‌گرها را در مسیر بهتر شدن یاری می‌کنند.

بنابراین، به‌طور کلی، بروکر معتبر و مطمئن آسودگی خاطر را فراهم می‌کند و امکان انجام معاملات در فضایی ایمن را در اختیار مشتریانش قرار می‌دهد. به همین خاطر است که پیدا کردن بروکر مناسب اهمیت دارد.

قبل از اینکه سراغ بررسی چند مورد از بهترین بروکرها برویم، بیایید ببینیم خصوصیات یک بروکر خوب چه چیزهایی هستند؟

مهم‌ترین ویژگی‌های یک بروکر خوب چه مواردی هستند؟

همان‌طور که از نام این قسمت مشخص است، می‌خواهیم برخی از خصوصیات مهم یک بروکر مناسب را زیر ذره‌بین ببریم.

از آنجایی که می‌خواهیم به چندین ویژگی بپردازیم، اجازه دهید هرکدام را در بخش‌های جداگانه و مستقل بررسی کنیم تا کلیت مقاله ساختار بهتری داشته باشد.

1. برخورداری از مجوزهای قانونی مختلف

توجه داشته باشید که برای ما ایرانی‌ها، این مورد می‌تواند یک چاقوی دولبه باشد؛ اگر کشور ما هم مثل اغلب نقاط دنیا بدون مشکل با کل جهان در ارتباط بود، طبیعتاً ما هم باید دنبال بروکری می‌گشتیم که بیشترین مجوزها را از حوزه‌های مختلف دریافت کرده باشد!

اما خب نکته اینجا است که درصد زیادی از این حوزه‌ها با مجوزهایی که به بروکرها می‌دهند، آن‌ها را از ارائۀ خدمات به ما ساکنان این کشور کهن منع می‌کنند! تلخ است؛ یک تلخی آزاردهنده!

ویژگی‌های یک بروکر خوب

تا همین چند سال پیش، تعداد بروکرهایی که به ایرانی‌ها خدمات می‌دادند بیشتر بود؛ اما با گذر زمان و افزایش تحریم‌ها، تعداد آن‌ها کمتر و کمتر شد؛ همچنین، برخی بروکرهایی که قبلاً با ایرانی‌ها مشکلی نداشتند، تحت پوشش مناطقی قرار گرفتند که اجازۀ این کار را به آن‌ها نمی‌دادند و در نتیجه، آن‌ها هم خدمات‌رسانی به ما را متوقف کردند. برای مثال، می‌توان فارکس تایم یا FXTM اشاره کرد که قبلاً در مقالۀ "آموزش بروکر فارکس تایم (FXTM)"، مفصل راجع‌به آن صحبت کرده‌ایم.

با این وجود، شاید فکر کنید که خب بهتر است سراغ بروکرهای گم‌نام بروید و اسیر این محدودیت‌های غیرمنصفانه نشوید. دوباره بخش قبلی را بخوانید و هرگز مرتکب چنین اشتباهی نشوید! البته اگر دلتان برای پولتان می‌سوزد و دوست ندارید آن را در معرض خطر قرار دهید.

برخی نهادهای قانون‌گذاری همچنان با ایرانی‌ها سر سازگاری دارند و هستند بروکرهایی که با مجوز آن‌ها فعالیت می‌کنند. شاید از نظر شهروندان اروپا و آمریکا این بروکرها خیلی مطمئن نباشند، چون از مجوزهای کمتری برخوردارند؛ ولی برای ما ایرانی‌ها، آن‌ها بهترین انتخاب‌ها به حساب می‌آیند.

پس اول از همه، مطمئن شوید که بروکر مد نظر تحت نظارت قانونی یک نهاد معتبر است و بعد باقی جوانب آن را کنکاش کنید.

2. ارائۀ اکانت‌های معاملاتی متنوع

از آنجایی که هر تریدری نیازهای خاص خود را دارد و از استراتژی به‌خصوصی پیروی می‌کند، یک اکانت با یک‌سری ویژگی‌های یکسان، نمی‌تواند برای همۀ معامله‌گرها مناسب باشد؛ به همین خاطر، تقریباً تمام بروکرها؛ انواع اکانت‌های مختلفی را ارائه می‌کنند که بسته به شرایط و خواسته‌هایی که دارید، می‌توانید بهترین را از بین آن‌ها انتخاب کنید.

طبیعتاً هرچقدر تعداد اکانت‌ها با ویژگی‌های مختلف بیشتر باشد، با بروکر بهتری طرف هستیم که می‌خواهد نیاز طیف گسترده‌ای از معامله‌گران این بازار را برطرف کند.

تفاوت این اکانت‌ها در اهرمی که به تریدر ارائه می‌کنند، Margin، کمیسیون و... است. بگردید و ببینید کدام اکانت بیشتر به کارتان می‌آید و سراغ همان بروید.

مثلاً اگر حرفه‌ای و کاربلد هستید، احتمالاً دلتان می‌خواهد از اهرم‌های بزرگ‌تری استفاده کنید؛ نتیجتاً، باید دنبال اکانتی باشد که استفاده از اهرم‌های بزرگ‌تر را ممکن می‌کند.

در نقطۀ مقابل، اگر تازه وارد این بازار مالی شده‌اید یا به هر دلیلی می‌خواهید سرمایۀ اندکی را به معاملاتتان تزریق کنید، باید سراغ اکانتی بروید که حداقل سرمایه‌ای که طلب می‌کند، با بودجۀ شما همخوانی داشته باشد.

به همین خاطر است که می‌گوییم بروکر خوب باید اکانت‌های متنوعی را در اختیار مشتریانش قرار دهد.

3. دریافت کمیسیون و Spread منصفانه

از دیدگاه تخصصی، منظور از Spread، تفاوت بین Ask Price و Bid Price است. اولی، قیمتی است که بروکر یک جفت‌ارز را به شما می‌فروشد و دومی قیمتی است که آن را از شما می‌خرد. طبیعتاً Ask Price بیشتر از Bid Price است. همان‌طور که در صرافی‌ها، قیمت خرید دلار کمتر از قیمت فروش آن تعیین می‌شود.

بروکری بهتر است که اختلاف کمتری بین Ask Price و Bid Brice در آن وجود داشته باشد؛ به بیانی دیگر، پیشنهاد می‌کنیم سراغ بروکری بروید که Spread کمی می‌گیرد.

برخی بروکرها، یا برخی اکانت‌های خاص، علاوه‌بر Spread، از معامله‌گرها کمیسیون هم می‌گیرند. معمولاً مقدار کمیسیون یک عدد ثابت است که درازای هر معامله طلب می‌شود و تحت تأثیر اندازۀ معاملات قرار نمی‌گیرد.

در نگاه اول، به نظر می‌رسد بروکرهایی که کمیسیون نمی‌گیرند و به Spread اکتفا می‌کنند، گزینه‌های بهتری هستند؛ ولی راستش را بخواهید، معمولاً آن‌هایی که کمیسیون نمی‌گیرند، Spreadها را بیشتر می‌کنند و نمی‌گذارند درآمدشان تحت تأثیر قرار بگیرد! به همین خاطر، اگر می‌خواهید کمترین هزینه را برای انجام معاملات خود بپردازید، باید بررسی دقیق‌تری داشته باشید تا فریب نخورید.

برخی‌ها به این مورد خیلی توجه نمی‌کنند و این‌طور پیش می‌روند که خب طبیعی است که بروکر کمیسیون بگیرد! ولی یک تریدر حرفه‌ای، می‌داند مقدار هزینه‌ای که در قالب Spread و کمیسیون می‌پردازد، اثرگذاری شدیدی روی سودآوری نهایی معاملاتش دارد.

ضمناً، آن‌ دسته از بروکرها که کاسه‌ای زیر نیم‌کاسه دارند، ممکن است هزینه‌هایی دیگری هم به شما تحمیل کنند؛ هزینه‌هایی که در ابتدا از آن‌ها آگاه نیستید و وقتی وارد معاملات می‌شوید سروکله‌شان پیدا می‌شود. یک بروکر معتبر، از همان اول کار خیلی شفاف تمام مخارج را به اطلاع مشتریانش می‌رساند.

4. ارائۀ پلتفرم معاملاتی مناسب

معمولاً، معاملات فارکس از طریق پلتفرمی موسوم به متاتریدر انجام می‌گیرند. این پلتفرم دو نسخه دارد که با عنوان Meta Trader 4 و Meta Trader 5 عرضه می‌شوند. اینجا هم بروکری که از هر دو نوع پشتیبانی کند، دست بالاتر را خواهد داشت و از یکی دیگر از خصوصیات بروکرهای کاربلد برخوردار می‌شود. البته علاوه‌بر متاتریدرها، پلتفرم‌های دیگری هم هستند که در این راستا کاربرد دارند.

به‌طور کلی، این پلتفرم‌ها دروازه‌ای هستند که تریدر از طریق آن‌ها به بازار ورود می‌کند؛ به همین خاطر، مهم است که آن‌ها ابزار و امکانات مرتبط با تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال را داشته باشند. ضمن اینکه وارد شدن به یک پوزیشن و خروج از آن هم باید به سادگی هرچه تمام‌تر انجام شود.

کلاً که رابط گرافیکی این پلتفرم‌ها باید کاربرپسند باشد و دکمۀ خریدوفروش آن در معرض دید قرار بگیرد. حتی برخی یک دکمه با نام Panic دارند که بعد از کلیک روی آن، بلافاصله تمام معاملات باز بسته می‌شوند. این مورد را هم جدی بگیرید. شاید باورتان نشود، ولی دیده شده که در بسیاری از مواقع، طراحی بد رابط کاربری، به اشتباهات معاملاتی هزینه‌بردار منجر شده است.

علاوه‌بر این‌ها، اگر پلتفرم معاملاتی نسخۀ موبایل هم داشته باشد که چه بهتر؛ به این ترتیب، اگر احیاناً زمانی به دسکتاپ دسترسی نداشتید، خللی در معاملاتتان ایجاد نمی‌شود؛ چون انسان امروزی با موبایلش زندگی می‌کند و تلفن همراه هوشمندش همه‌جا همراهش است.

5. تأمین امنیت حداکثری و محافظت از سرمایه‌ها

بالاتر وقتی داشتیم می‌گفتیم چرا باید سراغ یک بروکر معتبر رفت، به اهمیت بالای مقولۀ امنیت اشاره کردیم. البته که برخورداری از مجوزهای قانونی معتبر، تا حد زیادی خیالتان را از بابت ایمن و مطمئن بودن بروکر راحت می‌کند؛ ولی خب احتیاط و کندوکاو بیشتر، ضرری به شما وارد نخواهد کرد.

ترجیحاً سراغ گزینه‌ای بروید که بیشتر از 10 سال سابقۀ فعالیت دارد و توسط جمعیت کثیری از تریدرها مورد اعتماد تلقی می‌شود.

همچنین، بازرسی و حسابرسی سالیانه توسط نهادهای معتبر هم یک اصل مهم دیگر است که باید به آن توجه داشته باشید.

و البته مسئلۀ خیلی مهمی که بالاتر هم به آن اشاره کردیم. بروکر معتبر و مطمئن، پول مشتریانش را در بانک‌های نام‌آشنای جهانی، در حساب‌هایی جداگانه نگه می‌دارد و آن‌ها را پول و سرمایۀ خود مجموعه یکی نمی‌کند.

تأمین امنیت سرمایه‌

همچنین، پلتفرمی که توسط بروکر ارائه می‌شود هم باید از جدیدترین تکنولوژی‌ها بهره ببرد تا امکان رخنۀ هکرها را به حداقل برساند. اگر بروکر یکی از دو نسخۀ متاتریدر را در اختیار مشتریانش قرار می‌دهد که چه بهتر؛ چون این پلتفرم قابل اعتماد بودنش را ثابت کرده است.

ولی اگر پای پلتفرم دیگری به میان آمد، حتماً تحقیقات لازم را انجام دهید تا مطمئن شوید با یک ابزار مطمئن کار می‌کنید.

درهرصورت، یادتان نرود که پای پولتان در میان است و باید چهارچشمی همۀ جوانب را بسنجید.

6. پشتیبانی بی‌نقص و تمام‌وقت

همان‌طور که گفتیم، حرفه‌ای‌ترین تریدرها هم به کمک نیاز پیدا می‌کنند! مخصوصاً اگر تازه‌کار باشید، به کمک متخصصی نیاز خواهید داشت که در کمترین زمان ممکن پاسخ شما را بدهد و راهنمایی‌های لازم را در اختیارتان قرار دهد.

حرفه‌ای‌ها هم از این قاعده مستثنی نیستند. ممکن است مشکلی با خود پلتفرم رخ دهد که برای برطرف کردن آن، به یک کمک داخلی نیاز پیدا کنید.

به همین دلیل، ارائۀ خدمات پشتیبانی کامل، آن هم به‌صورت شبانه‌روزی و در تمام روزهای هفته، یکی از استانداردهای خوب بودن بروکرها محسوب می‌شود. استانداردی که غیرقابل مذاکره است و اگر بروکری آن را ارائه نمی‌کند، بهتر است کلاً قیدش را بزنید.

بازار فارکس 5 روز در هفته بدون تعطیلی باز است و بسته به موقعیت مکانی خود، ممکن است در ساعات مختلی به پشتیبانی نیاز داشته باشید. خیلی از تریدرها در همان دو روز تعطیل هم به بازبینی و بهینه‌سازی استراتژی خود و یادگیری مسائل جدیدتر می‌پردازند و برای همین است که می‌گوییم پشتیبانی باید به‌قول خارجی‌های 7/24 باشد.

علاوه‌بر تمام‌وقت بودن، خیلی خوب می‌شود اگر پشتیبانی از کانال‌های متعددی قابل دسترسی باشد. کانال‌هایی مثل چت آنلاین درون سایت، تماس تلفنی، ارتباط از طریق پیام‌رسان‌هایی مثل تلگرام، ایمیل، ثبت تیکت و....

7. فراهم آوردن منابع آموزشی

اینجا لازم است به یک نکتۀ شاید کلیشه‌ای اشاره داشته باشیم. آن هم اینکه یادگیری (مخصوصاً در دنیای معامله‌گری)، هیچگاه تمامی ندارد. حتی اگر با سابقه هستید و در دستۀ متخصصان قرار می‌گیرید، باید تشنۀ یادگیری باشید و دنبال نکات جدیدی بگردید که تا الان از چشمتان پنهان مانده‌اند.

بنابراین، باید سراغ بروکری بروید که فرصت‌های آموزشی ارزنده را در اختیارتان قرار می‌دهد. آن هم به‌صورت رایگان! مقالات آموزشی، ویدیوهای تحلیلی، وبینارها و سمینارهای اختصاصی، می‌توانند بستر این آموزش باشند. همین حالا، بسیاری از بروکرهای مطرح در سراسر دنیا، این امکانات را به مشتریانشان ارائه می‌کنند.

8. ارائۀ اکانت دمو

این خصوصیت به کار تریدرهای نوپا می‌آید؛ آن‌هایی که می‌خواهند فعالیت در این بازار را آغاز کنند، بهتر است اول با اکانت دمو و پول غیرواقعی وارد معامله شوند و بعد از مسلط شدن و یادگیری جوانب مختلف این بازارهای مالی عظیم، سراغ ساخت اکانت واقعی بروند و سرمایۀ خود را برای کسب سود دخیل کنند.

گفتیم که ارائۀ اکانت‌های متنوع، یکی از ویژگی‌های بروکرهای خوب است. اکانت دمو هم یکی از انواع این اکانت‌ها است و اغلب بروکرهای حرفه‌ای امکان معامله با پول غیرواقعی را برای کاربرانشان فراهم می‌کنند.

9. تنوع جفت‌ارزهای قابل معامله

تعداد جفت‌ارزهایی که می‌توانید با آن‌ها ترید کنید، به غایت زیاد است! البته که برخی از آن‌ها، موسوم به جفت‌ارزهای اصلی یا Major Currency Pairs، بیشترین توجه‌ها را به خود جلب می‌کنند و استخر نقدینگی آن‌ها همیشه پر است.

به‌هرحال، هرچقدر بروکر جفت‌ارزهای بیشتری برای خریدوفروش را در اختیار مشتریانش قرار دهد، راهش را به جمع بهترین بروکرها هموارتر می‌کند.

تقریباً همۀ بروکرها امکان معاملۀ USD/EUR را فراهم می‌کنند؛ ولی درصد کمتری از آن‌ها استخر نقدینگی پروپیمانی برای GBP/JPY و باقی جفت‌ارزهای فرعی (Minor Currency Pairs) می‌سازند. وقتی وضعیت جفت‌ارزهای نادر (Exotic Currency Pairs) را بررسی می‌کنیم، می‌بینیم تعداد بروکرها خیلی کمتر از قبل هم می‌شود!

قاعدتاً وقتی بروکری معامله روی جفت‌ارزهای متعددی را ممکن می‌کند، به‌عنوان یک معامله‌گر، دست بازتری برای اعمال انواع استراتژی‌ها خواهید داشت و می‌توانید سراغ رویکردهای مختلف برای کسب سود از این بازار بروید.

10. واریز آسان پول و برداشت راحت سود

این مورد برای ما ایرانی‌ها خیلی اهمیت دارد. از آنجایی که اغلب بروکرها (به‌جز تعدادی خیلی محدود) اجازۀ واریز و برداشت با حساب‌ بانک‌های ایرانی را نمی‌دهند و با در نظر گرفتن اینکه ما نمی‌توانیم بدون مشکل به کارت‌های اعتباری بین‌المللی دسترسی داشته باشیم، بروکری که با ارائۀ راهکاری مناسب، واریز و برداشت پول را برایمان تسهیل کند، دلمان را می‌رباید!

هر بروکر بسته به قواعد خاصی که برایش تعریف شده و البته به پیروی از مجوزهای قانونی کسب‌شده، سیاست‌های خاصی در رابطه با چگونگی واریز و برداشت پول پیاده می‌کند.

برخی سخت‌گیرتر هستند و برخی دیگر انعطاف بیشتری از خود نشان می‌دهند. منعطف‌ها همان‌هایی هستند که ما باید سراغشان برویم. آن‌هایی که از واریز و برداشت با رمزارزها و حتی بعضاً حساب بانک‌های ایرانی پشتیبانی می‌کنند.

بهترین بروکر فارکس

حالا که خصوصیات یک بروکر ایدئال را می‌دانید، بیایید بگردیم دنبال بهترین بروکر فارکس.

اول ببینیم از منظر یک شهروند جامعۀ جهانی کدام گزینه‌ها بهتر هستند و بعد از آن، برویم سراغ بهترین گزینه‌ برای تریدرهای هموطن ساکن داخل.

بهترین بروکر فارکس کدام است؟ (3 کاندیدای نهایی)

از آنجایی که ممکن است برخی خوانندگان این مقاله همزبانانمان در خارج کشور باشند، اول بررسی می‌کنیم که اگر محدودیتی در کار نباشد، بهترین بروکر فارکس کدام است.

ولی اگر داخل ایران هستید و فکر می‌کنید این بخش اطلاعات ارزنده‌ای برای شما ندارد، از خواندن آن صرف‌نظر کنید و یک‌راست سراغ بخش بعدی بروید.

نکته: بسته به کشوری که در آن زندگی می‌کند، ممکن است برخی از بروکرها به شما خدمات ندهند. مثلاً اگر ساکن آلمان باشید، بروکر IG شما را به‌عنوان تریدر در جمع مشتریان خود نمی‌پذیرد!

1. IG

اگر ساکن ایالات متحده هستید، یکی از بهترین بروکرهایی که می‌توانید سراغش بروید، همین صرافی IG است. مجموعۀ IG Group، این بروکر را بیشتر از 45 سال پیش تأسیس کرده‌اند و طی این همه سال، IG توانسته نظر مثبت طیف گسترده‌ای از تریدرها را جلب کند.

با توجه به برنامه‌های آموزشی متنوع و کارآمد، خدمات پشتیبانی مثال‌زدنی و البته اعتبار بالای آن، مخصوصاً تریدرهای تازه‌کار خیلی این بروکر را مناسب می‌بینند.

نکته‌ای که بالاتر گفتیم را فراموش نکنید؛ این بروکر در همه‌جای دنیا قابل استفاده نیست! قبل از اینکه سراغ آن بروید، مطمئن شوید که می‌توانید از خدمات آن در محل سکونت خود بهره ببرید. به‌علاوه، باید بگوییم میزان Spread آن در مقایسه با برخی رقبا کمی بیشتر است.

2. FP Markets

در مقایسه با IG، این بروکر قدمت چندانی ندارد و تأسیس آن به سال 2005، یعنی کمتر از 20 سال قبل برمی‌گردد. با این وجود، FP Markets جزو معتبرترین بروکرهایی محسوب می‌شود که خدماتش از اکثر نقاط دنیا قابل دسترسی هستند.

این سایت محدود به بازار فارکس نیست و می‌توانید معاملات در بازارهای بورس، سهام، شاخص و کالا را از طریق آن پیش ببرید؛ به‌طور مشخص، امکان معاملۀ 10 هزار نوع دارایی در این بروکر وجود دارد!

با توجه به اینکه آن‌ها انواع متنوعی از پلتفرم‌های معاملاتی را در اختیار مشتریانشان قرار می‌دهند، به‌جرئت می‌توان گفت که این بروکر طیف گسترده‌ای از نیازها را به بهترین شکل ممکن برطرف می‌کند.

نکتۀ مثبت دیگر اینکه Spreadهای این واسطۀ معاملاتی بسیار منصفانه است و به‌خاطر عملکرد خوبی که از خود نشان داده، توانسته جوایز گوناگونی را طی سال‌های اخیر ببرد.

3. Forex.com

گول اسم این بروکر را نخورید. آن‌ها هم محدود به بازار فارکس نیستند و امکان معاملۀ انواع دارایی‌ها در بازارهای گوناگون را فراهم می‌کنند.

این بروکر هم پلتفرم‌های معاملاتی مختلف را همراه با اکانت‌های متنوع در اختیار تریدرها قرار می‌دهد. قابلیت‌های Forex.com باعث شده تا برای همۀ معامله‌گرها با هر سطح تجربه‌ای مناسب و کارآمد باشد.

با برخورداری از مجوزهای گوناگون در نقاط جغرافیایی مختلف، این بروکر می‌تواند به درصد زیادی از تریدرها در سراسر کرۀ خاکی خدمات بدهد.

علاوه‌بر این 3 مورد، کلی بروکر معتبر دیگر هم وجود دارند که می‌توانند به‌خوبی پاسخگوی همۀ نیازهای یک تریدر باشند.

ولی همان‌طور که بالاتر هم گفتیم، ما ایرانی‌ها انتخاب‌های خیلی کمتری داریم. در بخش بعد، خواهیم گفت که بهترین بروکر برای ایرانیان کدام است.

بهترین بروکر برای ایرانیان: قطعاً آلپاری!

از بین معدود بروکرهایی که بدون مشکل به ما خدمات می‌دهند، بدون شک آلپاری نامی است که می‌درخشد!

این بروکر در سال 1998 تأسیس شد؛ یعنی 26 سال پیش! پس عجیب نیست که بگوییم راجع‌به یکی از معتبرترین‌ها صحبت می‌کنیم.

بهترین بروکر برای ایرانیان

آلپاری یک شرکت چندملیتی است که در بیشتر از 165 کشور دنیا فعالیت می‌کند. معامله‌گرهایی که سراغ این بروکر می‌روند، امکان معاملۀ انواع متنوعی از دارایی‌ها را خواهند داشت. از جفت‌ارزها گرفته تا فلزات ارزشمند و کالاها.

پلتفرم معاملاتی‌ای که توسط این بروکر در اختیار کاربران قرار می‌گیرد، هر دو نسخۀ متاتریدر 4 و 5 هستند و علاوه‌بر آن‌ها، می‌توانید از طریق اپلیکیشن اختصاصی آلپاری برای موبایل هم به انجام معاملات بپردازید.

آلپاری از همۀ خصوصیاتی که کمی بالاتر آن‌ها را بررسی کردیم برخوردار است و با شایستگی عنوان بهترین بروکر برای ایرانیان را به دست آورده. لازم است روی عالی بودن پشتیبانی این بروکر هم تأکید جدی داشته باشیم.

پشتیبانی از زبان فارسی بدون نقص است و بعد از ساخت اکانت در این بروکر، یکی از متخصصان این مجموعه (که ایرانی است و کاملاً به فارسی مسلط) با شما تماس تلفنی برقرار می‌کند. به این ترتیب، هر مشکل یا سؤالی داشته باشید، به‌راحتی برطرف خواهد شد و خیالتان راحت است که بعداً هم می‌توانید از این خدمات خارق‌العاده نهایت بهره را ببرید.

قبلاً در مقاله‌ای با عنوان "آموزش بروکر آلپاری (Alpari) فارکس؛ نحوه ثبت نام و معاملات"، کامل و مفصل این بروکر را زیر ذره‌بین برده‌ایم. اگر می‌خواهید اطلاعات کامل‌تری از بهترین بروکر برای ایرانیان به دست آورید، خواندن آن مقاله را به شما توصیه می‌کنیم.

به پایان مقاله رسیدیم و وقت آن است که با یادآوری یک نکتۀ مهم، به جمع‌بندی بپردازیم.

تحت هیچ شرایطی سراغ بروکرهای نامعتبر نروید!

لطفاً اگر برای پولتان ارزش قائلید، سراغ هر بروکری که از ناکجا ظاهر می‌شود نروید! ذات بازارهای مالی، به‌گونه‌ای است که باید نهایت احتیاط را به کار بگیرید. کوچک‌ترین اشتباه می‌تواند جریمه‌های سنگینی در پی داشته باشد و اگر سراغ بروکر نامعتبر بروید، ممکن است تمام سرمایۀ خود را بر باد بدهید.

ما ایرانی‌ها که انتخاب‌های محدودتری داریم، ممکن است دچار ناامیدی شویم و به هر طناب پوسیده‌ای چنگ بزنیم تا بتوانیم به این بازار ورود کنیم؛ ولی در نهایت طناب پاره می‌شود و سقوطی سخت به دره را تجربه خواهیم کرد!

به‌هرحال، پیشنهاد ما آلپاری است و بالاتر، دلایل آن را گفتیم. البته که علاوه‌بر آلپاری، هستند بروکرهای دیگری که به ایرانی‌ها خدمات می‌دهند. مثلاً لایت فایننس که یکی از زیرشاخه‌های بروکر شناخته‌شدۀ لایت فارکس است.

در هر صورت، اگر خواستید سراغ بروکر دیگری بروید، ویژگی‌های یک بروکر خوب که بالاتر به آن‌ها پرداختیم را مد نظر داشته باشید تا بتوانید تصمیم مناسبی اتخاذ کنید.

امیدواریم بعد از خواندن این مقاله، دید کلی خوبی از چگونگی تشخیص یک بروکر ایدئال به دست آورده باشید. این مقاله را برای دوستانتان که قصد شروع فعالیت در این بازار مالی را دارند بفرستید تا به آن‌ها کمک کنید زیربنای مستحکمی برای خود بسازند.