پردرآمدترین شغل های ایران در سال ۱۴۰۳

احتمالا در شروع یا در حال تغییر مسیر حرفه‌ای خود هستید و نسبت به پردرآمدترین شغل های ایران کنجکاو هستید. مشاغلی که علاوه بر رضایت شغلی، آینده مالی تضمین‌شده‌ای داشته باشند.

تحلیل بازار پردرآمدترین شغل های ایران در سال ۱۴۰۳

اگر نسبت به آخرین تغییر و تحولات بازار کار ایران کنجکاو هستید، احیانا در یکی از دسته‌های زیر قرار می‌گیرید: 

 •  در بازار کار تازه‌وارد هستید و می‌خواهید فرصت‌ها را سبک سنگین کنید.
 • در مرحلهٔ انتخاب رشته قرار دارید و هیچ ایده‌ٔ مشخصی از آیندهٔ شغلی خود ندارید. 
 • قصد راه‌انداختن یک کسب و کار جدید دارید و می‌خواهید از انتخابتان مطمئن باشید. 
 • چند وقتی خاک بازار کار را خورده‌اید اما به رضایت مالی دلخواه نرسیده‌ و قصد تغییر شغل دارید. 
 • شاید هم یک خوانندهٔ کنجکاوی هستید که در جستجوی علایق حرفه‌ای‌ مشغول به مطالعه است.

صحبت از علاقه شد پس اجازه بدهید همین جا تکلیف یک نکته را روشن کنیم!

قبول داریم که فاکتور علاقه، همهٔ معادلات را تغییر می‌دهد و اگر هرکس دنبال علایق و توانمندی‌های بالقوه‌‌اش برود، دنیا جای بهتری می‌شود. مشکل اینجاست که این ایده‌آلگرایی همیشه جواب نمی‌دهد و رونق بازار کار، آنهم در شرایط اقتصادی خاص، هیچ توجهی به علایق من و شما ندارد!‌ پس به همین بهانه تعدادی از پردرآمدترین شغل های ایران در سال ۱۴۰۳ را مرور می‌کنیم. اما ابتدا اجازه بدهید تعدادی از شغل های پردرآمد خانگی را معرفی کنیم.

شغل های پردرآمد خانگی کدام هستند؟

شغل های پردرآمد خانگی کدام هستند؟

برخی مشاغل نیازمند به حضور فیزیکی هستند و برخی انعطاف بیشتری دارند. مثلا یک قناد یا سرآشپز نمی‌تواند از پشت کامپیوتر یا از طریق ویدیوچت، تیم کارکنانش را اداره کند یا طعم سوپ روز را بچشد! اما مواردی که در ادامه عنوان می‌کنیم انعطاف بیشتر دارند و جزو شغل های پردرآمد خانگی محسوب می‌شوند. البته این پردرآمد بودن برای تازه‌کارها نیست و هر شغلی با کسب تجربه و تخصص لازم به درآمدزایی مطلوب می‌رسد.

 • برنامه‌نویسی و توسعهٔ وب
 • تصویرسازی و طراحی گرافیک
 • نویسندگی و تولید محتوا 
 • SEO و بازاریابی دیجیتال 
 • تدریس خصوصی آنلاین 
 • معامله در بازارهای مالی

حالا پردرآمدترین شغل خانگی کدام است؟

تمام مشاغل بالا می‌توانند بعد از چند سال کسب تجربه و به‌مرور حرفه‌ای شدن به درآمد مطلوبی برسند. برخی از آنها مثل نویسندگی و تصویرسازی و تدریس سقف درآمدی کمتری دارند و شاید زمان بیشتری برای رسیدن به درآمد مطلوب در پیش رو داشته باشید. از آنطرف بازاریابی دیجیتال و برنامه‌نویسی اوضاعشان بهتر است.

اما بیشترین پتانسیل درآمدی (و در عین حال بیشترین پتانسیل ریسک) در مورد آخر یعنی معامله در بازارهای مالی مثل فارکس است. آنهم درآمد از نوع دلاری! طبیعی است که عدهٔ زیادی با سودای یک شبه پولدار شدن به این بازارها سرازیر شده و با تجربهٔ پایین و تصمیمات اشتباه، سرمایهٔ خود را به باد داده‌اند!

آموزش فارکس، پردرآمدترین شغل ایران

اگر شما هم به معامله‌گری یا تبدیل شدن به یک Trader حرفه‌ای و منضبط علاقمندید و می‌خواهید جزو دستهٔ ضررکنندگان و مالباختگان نشوید، توصیه می‌کنم همه چیز را روی اصول و مبانی درستش پیش ببرید و به دنبال میانبر زدن نباشید. برای شروع بد نیست نگاهی به مقاله آموزش فارکس داشته باشید.

پردرآمدترین شغل های ایران (نسخه ۱۴۰۳)

بررسی میانگین کلی دستمزدها، در نظر گرفتن هزینهٔ یک وعده خدمات کارهای آزاد، همراه با ارزیابی آگهی‌های استخدام در تعدادی از سایت‌های کاریابی ایران نشان می‌دهد که حوزه‌هایی مثل پزشکی و خدمات درمانی، خدمات زیبایی، فروش اینترنتی، برنامه‌نویسی و خدمات مرتبط با فناوری اطلاعات و کامپیوتر، معامله‌گری در بازارهای مالی، می‌توانند جزو پردرآمدترین شغل های ایران در سال ۱۴۰۳ باشند.  

درآمد آرایشگری و خدمات زیبایی

آرایشگری و خدمات زیبایی | کارخانه‌ٔ تولید احساسات خوب!

آدمیزاد دوست دارد تا ابد زیبا و جوان باشد و همین باعث شده که حوزهٔ زیبایی، حوزهٔ درآمدهای تخیلی باشد!‌ از آرایشگرهای حرفه‌ای و متخصصین پوست گرفته (منظورمان شاخهٔ پزشکی تخصص پوست یعنی درماتولوژی نیست.) تا ناخن‌کارها یا فروشندگان و واردکنندگان لوازم آرایشی. تمام کسانی که به هر نحوی در این حوزهٔ پردرآمد فعالیت می‌کنند، به خوبی می‌دانند که با یکی از بزرگترین و باثبات‌ترین بازارهای روی زمین سروکار دارند. 
مزایای فعالیت در حوزه خدمات زیبایی 
اگر آدم مردم‌داری هستید و لبخند رضایت مردم، روح و روانتان را جلا می‌دهد، رضایت شغلی شما در حوزه زیبایی تضمین‌شده است. در این شغل وقتی در کارتان خلاق و خبره باشید، قلب مشتری را تسخیر می‌کنید و سال‌های سال از وفاداری آنها برخوردار خواهید بود. درضمن دایرهٔ هوادارانتان با بازاریابی دهان به دهانِ مشتریان، با سرعتی برق‌آسا بزرگ و کسب‌و‌کارتان به‌سرعت سکه‌ می‌شود. در سایر کشورها هم آرایشگرها یا به‌قولی «میک‌آپ آرتیست‌ها» و متخصصین زیبایی یا «بیوتی اسپشالیست‌ها» جزو پردرآمدترین افراد جامعه هستند. 
چالش‌های شغل خدمات زیبایی
برخی از کارها در حوزهٔ خدمات زیبایی، مثل آرایشگری یا ماساژ، کارهایی به‌شدت فیزیکی و توان‌فرسا هستند. آنقدر که تمام مفاصل بدنتان به چالش می‌کشند. مثلا آرایشگرها (جدا از ساعت‌ها قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی) بیشترین ساعات سرپا ایستادن‌ را تجربه می‌کنند و ماساژورهای حرفه‌ای حتی با داشتن بدن‌های آماده، در انتهای روز کاملا از کت و کول می‌افتند. درضمن رقابت در این حوزه بسیار جدی است و اگر به‌دنبال درآمدهای آرمانی هستید، باید در لیگ بهترین‌ها باشید. (البته این را در مورد تمام شغل‌ها و تخصص‌ها می‌توان گفت! موافقید؟)

درآمد تعمیرات کامپیوتر و موبایل

تعمیرات کامپیوتر و موبایل | معدن بی‌پایانی از مشتری!  

تخصص در تعمیر کامپیوتر و موبایل، یک حرفه سودمند و پولساز است. از هارد و رم و مادربرد و سایر قطعات سخت‌افزاری تا تبلت و موبایل، هرچقدر هم که مراقب دستگاه‌ها و گجت‌هایمان باشیم، بالاخره گذرمان به تعمیرکاران دستگاه‌های الکترونیکی می‌افتد. یک تعمیرکار کاردرست، خوش‌قول و باانصاف، موجود تقریبا نادری است و طبیعیست که درآمد خوب و باثباتی داشته باشد و جماعتی هم دعاگویش باشند. 
مزایای شغل متخصص کامپیوتر و موبایل
تخصص تعمیرات کامپیوتر و موبایل، نسبت به تحولات شرایط اقتصادی مقاوم است. اتفاقا وقتی اوضاع اقتصادی خوب نیست،‌ مردم به جای خرید دستگاه‌های جدید، به سمت تعمیر و نگهداری از دستگاه‌های قدیمیشان روی می‌آورند. همچنین یک تخصص به روز است که می‌تواند برای علاقمندان به کارهای فنی بسیار رضایت‌بخش و پردرآمد باشد. 
چالش‌های شغل متخصص کامپیوتر و موبایل
دقت بی‌نهایت به جزئيات و ساعت‌ها خیره شدن به بُردهای الکترونیکی و قطعات کوچک، کاری نیست که به مذاق همه خوش باشد. درضمن شما امانت‌دار افراد هستید و اگر در اثر بی‌دقتی، اشکالی برای دستگاه مشتری پیش بیاید، مسئولیت و هزینه‌اش با شماست. البته بعضی تعمیرکاران از زیر این چیزها در می‌روند و به حساب قضابلا می‌گذارند و احیانا دیگر رنگ آن مشتری را نمی‌بینند!

درآمد برنامه‌نویسی و تولید نرم‌افزار

برنامه‌نویسی و تولید نرم‌افزار | عصر طلایی کُدنویسان!

برنامه‌نویسی و توسعه اپلیکیشن و نرم‌افزار بدون تردید یکی از مرسومترین و داغ‌ترین حوزه‌های بازار کار جهان است. خوشبختانه بازار کار ایران هم از این قضیه مستثنی نیست. این حوزه شامل طراحی و تولید نرم‌افزارهای کاربردی برای انواع سیستم عامل‌ها و پلتفرمهاست. از کدنویسی برای نرم‌افزارهای ویندوز، مک یا اپلیکیشن‌های iOS و Android گرفته تا طراحی وبسایت‌ و برنامه‌نویسی برای وب یا طراحی بازی‌های موبایلی، برنامه‌نویسی یکی از پرمتقاضی‌ترین مهارت‌های روز دنیاست.  
مزایای شغلی یک برنامه‌نویسی 
تقاضای بالای بازار برای برنامه‌نویس‌ها، تنها نکتهٔ مثبت فعالیت در این حوزه نیست. یک برنامه‌نویس باتجربه می‌تواند علاوه بر استخدام در شرکت‌های معتبر، به‌صورت فری‌لنس هم درآمدزایی کند. حتی می‌تواند پروژه‌ها و مشتریانی از خارج از کشور داشته باشد و از درآمد دلاری برخوردار شود. امروزه متخصصین زبان‌هایی مثل جاوا، ++C و #C، جاوا اسکریپت، پایتون، پی‌اچ‌پی و … در اکثر حوزه‌ها و صنایع فعالیت دارند و می‌توانند روی داشتن یک شغل پردرآمد و باثبات حساب کنند. 
چالش‌های شغلی برنامه‌نویسی 
برنامه‌نویسی با تمام نکات مثبتش، اعصاب پولادین می‌خواهد! شما ۱۰ درصد از وقتتان را به کدنویسی اختصاص می‌دهید و ۹۰ درصد باقی را مشغول عیب‌یابی یا به‌اصطلاح برنامه‌نویسان دیباگ هستید. بنابراین اگر آدم باحوصله‌‌ای نباشید و یا دقت به ظریف‌ترین و میکروسکوپی‌ترین جزئیات مطلوبتان نیست، بد نیست از خیر کدنویسی بگذرید.

دزآمد تحلیل، معامله‌گری و سرمایه‌گذاری

تحلیل، معامله‌گری و سرمایه‌گذاری | سوار بر سونامی‌ تورم!

سرمایه‌گذاری در بورس و سایر بازارها می‌تواند با پاداش‌های مالی قابل توجهی همراه باشد. تجربه و مهارت در سرمایه‌گذاری، مهارت بسیار بدردبخور و سرنوشت‌سازی است. معمولا سرمایه‌گذاری را در کنار شغل اصلی‌ و به عنوان حرفهٔ دوم می‌شناسند.

درحالیکه عده‌ای به‌صورت تمام‌وقت در بازارهای مالی کار می‌کنند و عده‌ای هم با درآمدهای بالا، در شرکت‌های سبدگردان و مدیریت سرمایه‌ به عنوان تحلیل‌گر و تریدر استخدام می‌شوند. ممکن است برای شما هم این سوال پیش آمده که بین تریدر و سرمایه‌گذار چه فرقی هست؟ در مقاله چگونه تریدر شویم این قضیه را با کلی جزئیات دیگر برایتان باز کرده‌ایم. 
مزایای شغل تحلیلگر و سرمایه‌گذار 
آموختن زیر و بم‌‌های اقتصادی و نحوهٔ بهره‌برداری از پول و انباشت بلندمدتِ ثروت، بی‌تردید مهارت‌هایی هستند که همیشه به‌دردتان می‌خورند. مضاف بر اینکه به لطف تکنولوژی، می‌توان از طریق یک موبایل و یک اتصال اینترنت کار را پیش برد و موقعیت‌های معامله‌گری را رصد کرد. درضمن با سرمایه‌گذاری درست، دارایی شما در برابر تورم و فراز و نشیب‌های اقتصادی در امان می‌ماند و ارزشش را از دست نمی‌دهد (یا لااقل کمتر از دست می‌دهد). 
چالش‌های تحلیلگری و سرمایه‌گذاری
سرمایه‌گذاری با تمام جذابیتش، کار بدون ریسکی نیست. خصوصا وقتی در بازارهای مالی اهرم‌‌دار (Margin Trading) مثل فارکس (FOREX) کار می‌کنید. درست که هزار و یک راه برای کنترل و مدیریت ریسک هست، اما باز هم موقعیت‌های وسوسه‌کننده فراوانند و لحظه‌‌ای غفلت و یک تصمیم هیجانی، برایمان گران تمام می‌شود. از آنطرف هم بورس ایران را داریم که به‌شدت متاثر از اوضاع اقتصادی کشور و یکسری تغییروتحولات عجیب و غیرمترقبه است. متغیرهایی که سردرآوردن از آنها، به کارکشتگی و تجربهٔ بالا نیاز دارد. درکل معامله در بازارهای مالی، اگر با دانش کافی و نظم بالا و آمادگی ذهنی همراه نباشد، کار پرتنشی می‌شود و هم سلامتی و هم سرمایه‌تان را به باد می‌دهد!

درآمد فروش آنلاین | بازاری با وسعت بی‌نهایت!

فروش آنلاین | بازاری با وسعت بی‌نهایت!

پا گرفتن تجارت الکترونیک ( ای‌کامرس E-Commerce) در کشور و رشد چشمگیر فروشگاه‌های اینترنتی، باعث افزایش فرصت‌های شغلی در بازار کار شده است. خصوصا بازار فروش آنلاین پوشاک (تا جای ممکن لباس را آنلاین نخرید! از من به شما گفتن!)، مواد غذایی، مواد آرایشی و بهداشتی و همچنین کسب‌وکارهای خدماتی، رونق خوبی پیدا کرده‌ است. غیر از آنلاین‌شاپ‌های داخلی یا مارکت‌پِلیس‌هایی مثل دیجیکالا، به‌لطف شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام و تلگرام و باوجود فیلترینگ و محدودیت‌های دست‌و‌پاگیر، چراغ کسب‌وکارهای بسیاری روشن مانده و مشاغل متعددی ایجاد شده است. 
مزایای داشتن یک فروشگاه آنلاین
فرهنگ خرید آنلاین به شدت در حال رشد است و اگر پله‌های دشوار اولیه با موفقیت طی شود، کاسبی شما با سرعت بالایی رشد می‌کند. خوشبختانه با کمک ابزارهای موجود، درصد زیادی از کارها قابلیت اتوماسیون دارند و خبری از بسیاری هزینه‌ها و دردسرهای فروش حضوری و فیزیکی نیست. صاحبان کسب‌وکارهای آنلاین جزو کسانی هستند که حتی وقتی خوابند، حساب بانکی‌شان کنتور می‌اندازد. آیا این خودِ‌ عاقبت‌به‌خیری نیست؟
چالش‌های گرداندن یک کاسبی آنلاین
اگر بیزنس شما در حد شبکه‌های اجتماعی باشد، از جهاتی کارتان ساده‌تر و متعاقبا مقیاس کارتان کوچکتر است. اما اگر قصد توسعه و افزایش بیشتر درآمدتان را داشته باشید، وبسایت‌لازم هستید. چون احتمالش هست که رقبایتان همه وبسایت داشته باشند و با استفادهٔ بهتر از فناوری، از روی کاسبی شما رد شوند! پس برای کارهایی مثل بالا آمدن در نتایج گوگل (SEO)، مدیریت محتوای سایت، تامین امنیت و سایر کارهای فنی، یا باید آموزش دید و با تکنولوژی کلنجار رفت یا نیرو استخدام کرد.

درآمد کشاورزی مدرن

کشاورزی مدرن | نجات‌ زمین و سیر کردن ساکنانش!

فعالیت در حوزهٔ کشاورزی مدرن برای و تولید محصولات باکیفیت برای مردم، کار فوق‌العاده ارزشمندی است. خوشبختانه کشاورزی مدرن با بهره‌گیری از فناوری‌های پیشرفته امروز، مدیریت بهینهٔ منابع و افزایش و بازدهی تولید را میسر کرده است. امروزه در تمام کشورها، تولید و پرورش مواد غذایی با کمک شیوه‌های نوین، روزبه‌روز در حال رونق است و پتانسیل‌های درآمدی بالایی دارد. 
مزایای حرفه کشاورزی مدرن
کشاورزی مدرن نسبت به شیوه‌های سنتی، در برابر عوامل محیطی و تغییرات جوی و خشکسالی مصونیت بیشتری دارد. در فضاهای به‌مراتب کوچکتر امکان‌پذیر است و بازدهی و تولید بیشتر با سرمایه‌ٔ کمتر، امکانپذیر است. درضمن این تضمین را دارد که بازارش هرگز کساد نمی‌شود و به‌اندازهٔ کشاورزان سنتی،‌ برای توزیع محصولاتش لنگِ دلالان یا کمک‌های دولتی نیست. 
چالش‌های حرفه کشاورزی مدرن
پیاده‌سازی فناوری‌های روز در صنعت کشاورزی، فوت و فن‌های زیادی دارد و نیازمند تخصص بالاست و یک اشتباه و محاسبهٔ نادقیق (مثلا رطوبت یا دمای محیط یا غلظت عناصر خاک) می‌تواند محصول را به باد دهد. از آنطرف اکثر محصولات غذایی، باید تازه‌تازه به فروش برسند. یعنی تولید فقط بخشی از کار شماست و برای رساندن محصولات به قفسهٔ فروشگاه‌ها، کماکان به برنامه‌ریزی دقیق و بازاریابی و لُجستیک نیاز خواهید داشت.

درآمد متخصص رباتیک

متخصص رباتیک | معماران آیندهٔ بشر!‌

رباتیک یک مسیر حرفه‌ای پویا، در حال رشد و به‌شدت عمیق و هیجان‌انگیز است. حرفه‌ای شدن در این حوزه یعنی کار با آخرین فناوری‌های روز و امکان ارائه راه‌حل‌های جدید برای پیشرفت و توسعه در صنایع مختلف. از صنعت تولید گرفته تا پزشکی و درمان و یا صنایعی مثل کشاورزی و هوافضا. همین ماهیت میان‌رشته‌ای رباتیک است که به افراد اجازه می‌دهد در حوزه‌های مختلفی مثل مهندسی، کامپیوتر، ریاضیات و حتی روان‌شناسی وارد شوند و برای خودشان به یک متخصص تمام‌ عیار بدل شوند.

مزایای تخصص رباتیک
یکی از مزایای کلیدی حوزهٔ رباتیک، پتانسیل عجیبش برای تاثیرگذاری در جامعه است. رباتها از توانایی خودکارسازی کارهای خسته‌کننده و افزایش بهره‌وری گرفته تا افزایش ایمنی در محیط‌های خطرناک و کمک به افراد معلول، کاربردهای بی‌شماری دارند. مواردی که هرکدام به تنهایی کیفیت زندگی مردم را دگرگون می‌کنند و قدمی روبه آیندهٔ بهتر هستند. متخصصین رباتیک افراد کمیابی‌اند و تخصص دشواری دارند. برای همین طبیعی است که متوسط درآمدشان بالا باشد. 
چالش‌های تخصص رباتیک 
غوطه‌وری در دنیای جذاب و بی‌انتهای رباتیک، یعنی کشتی‌گرفتنِ دائم با پیچیدگی‌ها و معماها و نیاز به دانش در رشته‌های مختلف. بنابراین فعالان این حوزه، باید دائما در حال مطالعه و بروز شدن باشند و ساعت‌های طولانی از عمرشان را به طراحی، برنامه‌نویسی و بهبود نمونه‌های ساخته شده بگذرانند. مورد دیگر اینکه تعدد فرصت‌های شغلی حوزه رباتیک، در بازار کار ایران، هنوز آنقدری که باید بالا نیست.

درآمد کافه و رستوران‌

کافه و رستوران‌ | گرمای اجاق، حرارت فِر و همهمهٔ زندگی!

سفارش غذا، یا رفتن به کافه‌‌ و رستوران‌، یکی از مرسوم‌ترین تفریحات مردم است. تفریحی که حتی در شرایط بدِ اقتصادی هم براحتی از روزمرگی مردم خارج نمی‌شود (دفعاتش برای اقشار کم‌درآمد کمتر می‌شود). یعنی مردم شاید از خیر سینما، تئاتر یا کنسرت بگذرند، اما خوردن و نوشیدن همیشه به قوت خود باقیست. نگاهی به اطراف و دیدن تعدد بالای کافه‌‌ها، رستوران‌‌ها، تهیه‌ غذاها و … نشان می‌دهد که بازار این حوزه نه تنها بد نیست بلکه با وجود تورم بالا هنوز هم داغ است! 
مزایای صنعت غذا
کافه‌داری یا رستوران‌داری شغل بسیار زنده و روحیه‌بخشی است که مستقیما با مردم سروکار دارد و همیشه از جذب افراد اجتماعی و خوش‌مشرب استقبال می‌کند. علاوه بر مالکین این قبیل کسب‌وکارها، افرادی مثل آشپزهای حرفه‌ای، باریستاهای باتجربه (حتی پیتزازن‌ها و ساندویچ‌زن‌های خبره!) افراد پردرآمدی هستند. در کار غذا، اگر برند شدن و اسم و رسمی در کردن،‌ مساویست با درآمدهای نجومی! 
چالش‌های صنعت غذا
راه‌اندازی کاسبی در این حوزه، سرمایه اولیه قابل توجهی می‌خواهد. از آنطرف، موفقیت کاسبی شما به شدت وابسته به پیدا کردن یک مکان مناسب است. بدتر اینکه تورم بالا، تاثیر مضاعفی روی درآمدتان دارد. از یک طرف قیمت مواد اولیه و هزینه‌های مکان را بالا می‌برد و از آنطرف با کاهش قدرت خرید مردم، باعث ریزش بخشی از مشتریانتان می‌شود.

بازاریابی سنتی و دیجیتال |‌ اصول و مبانی ثروت!‌ 

قدمت حرفهٔ بازاریابی قدمتی به درازای شکل‌گیری اولین کسب‌وکارها و برندهاست (بیش از چند قرن!). یک حوزهٔ بسیار وسیع و سرنوشت‌ساز که می‌تواند به تنهایی آیندهٔ شرکت‌ها و محصولاتشان را تغییر دهد. دپارتمان بازاریابی، نبض سودآوری و شریان حیاتی شرکت‌هاست و طبیعی است که درآمد بازاریاب‌ها، جزو بالاترین درآمدها باشد. امروزه زیر سایهٔ تکنولوژی و وجود ابزارهای بی‌شمار، خیلی از کارها ساده‌تر شده و از آنطرف معادلات جدید و پیچیده‌تری برای موفقیت پدید آمده که نیاز به افراد متخصص و خلاق را بیش از هر زمانی پررنگ می‌کند. 
مزایای تخصص بازاریابی
از تمرکز بر کانال‌ها و ابزارهای دیجیتال مثل شبکه‌های اجتماعی، ایمیل مارکتینگ، بلاگری، تولید محتوا و یا بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO) گرفته تا بیشمار ترفند و راهکار دیگر، بازاریاب‌ها به جعبه‌ ابزاری مجهزند که در هر صنعت و هر کسب‌وکاری به کار می‌آید. فقط کافیست که دائما در حال آموختن باشند و از انعطاف و تنوع بالایی که در شغلشان هست لذت ببرند. 
چالش‌های بازاریابی
بازاریاب‌های کارکشته در هر حوزه و صنعتی که فکر کنیم، نیروهای کمیابی هستند و این یک نکتهٔ‌ مثبت است. اما رسیدن به لیگ بازاریابان حرفه‌ای، به تجربهٔ بالایی نیاز دارد. فن و هنر بازاریابی در تمام صنایع، از یکسری ساختارها و اصول مشخص تبعیت می‌کند اما تجربهٔ کسی که مثلاً در حوزهٔ محصولات پروتئینی کار کرده با فردی که کارش تجهیزات پزشکی بوده تفاوت دارد. درضمن باید دقت کرد بازاریابی، کار پرمخاطره و پرهیجانی است و برای کسانی که دنبال یک شغل راحت یا آرام و حقوق ثابت هستند مناسب نیست.

کلام آخر 

بدیهیست که موارد ارائه شده تنها بخشی از پردرآمدترین شغل های ایران هستند. مشاغلی مثل انواع تخصص‌های پزشکی و درمانی، وکالت، مشاوره املاک، ادارهٔ کارگاه تولیدی، تخصص در هوش مصنوعی، تدریس آنلاین و بسیاری موارد دیگر، می‌توانند درآمدهای بالایی به‌همراه داشته باشند.

اگر در ابتدای مسیر شغلی و حرفه‌ای خود هستیم، باید با خودمان رو راست باشیم و نسبت به علایق و ترجیحاتمان بی‌اعتنایی نکنیم. فراموش نکنید شانس موفقیت شما، در حرفه‌ای که جذابیت بیشتری برایتان دارد، بیش از یک مسیر پولساز است که هیچگونه علاقه‌ای به آن ندارید. راستی اگر از این سوال را شما بپرسند، پاسخ آماده‌ای دارید: اگر قرار باشد تمام عمرتان وقف یک شغل و حرفهٔ خاص بشود، آن شغل چه خواهد بود؟