ترید چیست و تریدر کیست؟

به خرید‌وفروش دارایی‌های مختلف به‌منظور کسب سود ترید می‌گویند؛ تریدر شخصی است که ترید می‌کند.

ارز دیجیتال ترید چیست و تریدر کیست؟

ترید مفهوم جدیدی نیست! اما از آن دسته عباراتی است که طی چند سال اخیر، بسیار بیشتر از قبل شنیده می‌شود. هر روزه، افراد بیشتری جذب می‌شوند و دوست دارند ترید یاد بگیرند.

با مفهوم نسبتاً گسترده‌ای طرف هستیم که نیاز به بررسی مفصلی دارد. کاری که قرار است در این مقاله انجام دهیم.

می‌خواهیم ببینیم ترید چیست و تریدر چه وظیفه‌ای دارد؛ همچنین، انواع سبک‌های ترید، بازارهای مالی مختلف، میزان درآمد تریدر و چگونگی یادگیری را هم بررسی می‌کنیم.

بیایید برای شروع، با چیستی این دو مفهوم، یعنی ترید و تریدر شروع کنیم!

ترید چیست و تریدر چکار می‌کند؟

مفهوم لغوی واژۀ ترید (Trade) تجارت است! همچنین انگلیسی‌زبان‌ها برای مبادلۀ کالا با کالا هم از این عبارت استفاده می‌کنند. مثلاً وقتی فردی شیر می‌دهد و چرم می‌گیرد، ترید رخ داده است.

اما خب، رواج حداکثری این مفهوم طی چندین سال گذشته، به‌خاطر معنایی دیگر است. معنایی که گرچه با تجارت نزدیکی زیادی دارد، ولی خب کمی متفاوت‌تر و جزئی‌تر است.

منظور از ترید، خریدوفروش دارایی‌های مختلف در بازارهای مالی گوناگون، به‌منظور کسب سود است. از خرید‌وفروش سهام در بازار بورس ایران گرفته تا انجام معاملات در بازار رمزارزها.

ترید چیست و تریدر چکار می‌کند؟

توجه داشته باشید چیزهایی به‌منظور ترید خریدوفروش می‌شوند که ارزش متغیری دارند! یعنی اگر قرار است ارزش یک دارایی همیشه n تومان باشد، خب امکان ترید کردن آن هم وجود ندارد.

دارایی‌هایی که خریدوفروش می‌شوند، می‌توانند چیزهای مختلف و متنوعی باشند؛ از جمله رایج‌ترین آن‌ها می‌توان به اوراق قرضه، سهام شرکت‌ها، صندوق‌های ETF، جفت‌ارزها، رمزارزها و حتی کالا اشاره کرد.

اگر بخواهیم مفهوم را از اینی که گفتیم هم ساده‌تر کنیم، باید بگوییم که هدف اصلی از ترید، کسب سود با خرید ارزان و فروش در قیمت بالاتر است؛ این وظیفۀ اصلی هر تریدری است.

شغل تریدر چیست؟

خیلی ساده است؛ کسی که ترید را انجام می‌دهد، یعنی کسی که دارایی‌های مختلف را خریدوفروش می‌کند، تریدر نامیده می‌شود.

کسی که ترید می‌کند، باید توانایی پیش‌بینی جهت حرکت بازار را داشته باشد. مثلاً تریدر رمزارزها، باید بداند حرکت بیت‌کوین (برای مثال) در هفتۀ آتی چگونه خواهد بود، تا بتواند بهترین تصمیم را در رابطه با خرید یا فروش آن بگیرد. نیازی به گفتن نیست که اگر پیش‌بینی درست باشد تریدر سود می‌کند و اگر غلط باشد، با ضرر مواجه خواهد شد.

نکته: حرفه‌ای‌ترین تریدرها هم گاهی اشتباه می‌کنند؛ یعنی قرار نیست همیشه پیش‌بینی‌ها درست باشند و سود پشت سود در حساب تریدر بنشیند. ضرر جزوی جدانشدنی از این فرایند است.

یک قانون بسیار ساده در رابطه با ترید وجود دارد که همۀ تریدرها باید به آن توجه کنند؛ آن هم عرضه و تقاضا است. چرخ تمام بازارهای مالی بر اساس این قانون می‌چرخد! 

موضوع دیگری که باید در رابطه با تریدرها بدانید این است:

برخی تریدرها با پول خودشان معامله می‌کنند و برخی دیگر با سرمایه‌ای که از جانب اشخاص (سرمایه‌گذار، دوست، آشنا، فامیل، خانواده) یا شرکت‌ها خریدوفروش را انجام دهد!

در حالت اول که همه‌چیز مشخص است. سرمایه اولیه متعلق به تریدر است و تمام سود هم به او می‌رسد؛ اما در حالت دوم، بخش قابل‌توجهی از سود متعلق به تأمین‌کنندۀ سرمایه است. بسته به طرف حساب تریدر، ممکن است سود بر اساس درصدی که از قبل‌مشخص‌شده تقسیم شود. شاید هم شرکت طرف حساب، حقوقی توافقی را به تریدر بپردازد. همه‌چیز به توافقات بین طرفین بستگی دارد.

شغل تریدر چیست؟

منظور این که تریدر، لزوماً نباید سرمایه هم تزریق کند. او می‌تواند با استفاده از مهارت‌هایی که در این زمینه دارد، توجه مشتاقان را جلب کند و از آن‌ها برای انجام ترید سرمایه بگیرد.

شاید فکر کنید ترید همان‌ سرمایه‌گذاری است؛ نه دوستان! در بخش بعدی، تفاوت این دو مفهوم را خواهیم گفت.

تریدر و سرمایه‌گذار چه فرقی با هم دارند؟

این دو مفهوم از جهات مخلتفی با یکدیگر تفاوت دارند. اول موضوع مالکیت مطرح است.

وقتی یک تریدر دارایی‌ای را می‌خرد، خود را مالک آن نمی‌داند؛ چراکه قرار است در اولین فرصت و موقع مناسب، با فروش آن سود کسب کند. فرقی هم نمی‌کند صحبت از چه دارایی‌ای باشد. چه کالا باشد و چه رمزارز، تریدر فقط می‌خواهد با فروش به‌موقع سود کسب کند.

اما در مبحث سرمایه‌گذاری، فرد خریدار قرار است مالک آن دارایی محسوب شود. مثلاً شخصی اقدام به خرید زمینی می‌کند، به امید آن که در آینده ارزش ملکش بالا برود. در این حالت سرمایه‌گذاری رخ داده است.

حتی در بازارها مالی مختلف هم سرمایه‌گذاری وجود دارد. اشخاص زیادی وجود دارند که انواع رمزارزها را با هدف سرمایه‌گذاری بلندمدت خریداری می‌کنند. حسرت مشترک همۀ کسانی که با بیت‌کوین آشنایی دارند، این است که چرا 10 سال پیش آن را نخریدند. آن‌هایی که در همان روزهای ابتدایی اقدام به سرما‌یه‌گذاری روی این رمزارز (یا هر رمزارز موفق دیگری) کردند، حالا جزو ثروتمندان به حساب می‌آیند.

احتمالاً تا اینجا تفاوت دیگر بین سرمایه‌گذاری و ترید را هم فهمیدید. مدت‌زمان نگهداری دارایی در دو مقوله فرق می‌کند.

مدت‌زمان انتظار برای سوددهی سرمایه‌گذاری طولانی‌تر است؛ یعنی بازده آن در بلندمدت است. در حالی که ترید، معمولاً در کوتاه‌مدت و میان‌مدت جواب می‌دهد. تریدر یک دارایی را می‌خرد و در اولین فرصت، پس از کسب سود، آن را می‌فروشد.

این مدت‌زمان از چند دقیقه تا چند هفته متغیر است. البته ناگفته نماند که ترید به‌منظور کسب سود در بلندمدت هم انجام می‌شود؛ اما مدت‌زمان هیچ‌وقت به‌اندازۀ انتظار برای سوددهی سرمایه‌گذاری نیست!

ضمناً، برخلاف سرمایه‌گذار که حضوری فعال در بازار ندارد، تریدر باید دائماً اتفاقات ریزودرشت را بررسی کند تا بتواند با کمک آن‌ها جهت حرکت بازار را پیش‌بینی کند.

سبک‌های مختلفی از ترید وجود دارد که در بخش بعدی به آن‌ها می‌پردازیم.

انواع سبک‌های ترید

هر تریدری سبک مخصوص خودش را دارد. در واقع، بهتر است بگوییم ترید سبک‌ها و استراتژی‌های مختلفی دارد که هرکس با توجه به نیاز و توانایی‌هایش سراغ یک یا چند مورد از آن‌ها می‌رود.

Scalping

وقتی ترید با هدف کسب سود به‌میزان کم و در بازۀ زمانی کوتاه انجام می‌شود، اسکالپینگ رخ داده است. فرقی نمی‌کند خریدوفروش روی چه دارایی‌ای انجام شود؛ تریدر ممکن است اوراق قرضه، سهام شرکت‌ها یا رمزارزها را معامله کند.

تریدری که با اسکالپینگ پیش می‌رود، معاملاتش را در تایم فریم ثانیه‌ای یا نهایتاً دقیقه‌ای پیش می‌برد.

Day Trading

چیستی این روش که جزو رایج‌ترین سبک‌های ترید است، از نام آن مشخص است. در Day Trading یا ترید روزانه، تریدر سعی می‌کند از تغییرات قیمتی در بازۀ یک روز بهره ببرد.

در بازارهای سنتی‌تر، مثل بازار بورس ایران که در ساعات محدودی از روز فعال هستند، Day Trading بیشتر رواج دارد.

این سبک مناسب آن‌هایی است که استرس اسکالپینگ را دوست ندارند و همچنین، می‌خواهند تکلیف پوزیشنی که باز کرده‌اند را قبل از پایان روز، مشخص کنند؛ به این ترتیب، خیالشان راحت هست که زمان خوابشان، اگر اتفاق تکان‌دهنده‌ای هم بیفتد، مشکلی برای سرمایه آن‌ها به وجود نمی‌آید.

البته لازم است بدانید که در ترید روزانه هم، هدف کسب سودهای کوچک است.

Swing Trading

برخلاف تریدرهای روزانه و آن‌هایی که با اسکالپینگ پیش می‌روند، تریدرهای Swing، دارایی خریداری‌شده را برای مدت‌زمان بیشتری نگه می‌دارند.

آن‌ها ممکن است روزها، هفته‌ها و حتی ماه‌ها منتظر موقعیت مناسب برای فروش بمانند. میزان این زمان به فاکتورهای مختلفی وابسته است. مثلاً نوع دارایی و ترند بازار از عوامل تأثیرگذار در تصمیم‌گیری Swing Trader محسوب می‌شوند.

از آنجایی که بازۀ زمانی طولانی‌تر است، تریدر نیازی ندارد دائماً تغییرات را رصد کند و تمام وقتش را به ترید اختصاص دهد؛ این رویکرد مخصوصاً مناسب آن‌هایی است که به جز ترید، مشغله‌های دیگر هم دارند؛ مثلاً ممکن است شخصی در کاری تمام وقت مشغول باشد و از تریدینگ برای داشتن درآمد جانبی استفاده کنند.

این دسته از افراد، با توجه به وقت کمتری که دارند، بیشتر سراغ این سبک می‌روند.

تریدرهای Swing

Position Trading

درست حدس زدید، در این سبک، مدت‌زمان حتی از Swing Trading هم بیشتر است. وقتی شخص یا مجموعه‌ای، یک دارایی را در بازارهای مالی می‌خرد تا پس از ماه‌ها و حتی سال‌ها آن را بفروشد و سود کسب کند، با Position Trading طرف هستیم.

در این سبک، تریدر چارت را با تایم فریم هفتگی یا ماهانه رصد می‌کند. قاعدتاً با توجه به زمان انتظار بیشتر، طبیعی است که هدف Position Trading سودهای بزرگ‌تر باشد.

از آنجایی که تغییرات جزئی قیمت، تأثیر چندانی روی دارایی ندارد، تریدرهایی که سراغ این سبک می‌روند، نیازی ندارند که دائماً پای چارت بنشینند و تمام اتفاقات ریزودرشت را رصد کنند.

تا اینجا چندین بار گفتیم که ترید در بازارهای مالی اتفاق می‌افتد. در بخش بعدی، به این نوع بازارها خواهیم پرداخت.

3 بازار سرمایۀ اصلی که می‌توان در آن‌ها ترید کرد

همان‌طور که می‌دانید، ترید در تمام بازارهای مالی ممکن است! هرجایی که امکان خرید ارزان و فروش گران وجود داشته باشد، یک بازار مالی به حساب می‌آید که تریدرها می‌توانند از آن سود کسب کنند.

صدها و شاید هزاران بازار مالی مختلف در دنیا وجود داشته باشد. پرداختن به همۀ آن‌ها هم غیرممکن است و هم بی‌فایده؛ به همین خاطر، تصمیم گرفتیم 3 مورد از مهم‌ترین‌های آن‌ها را که مناسب ایرانی‌ها هم هستند معرفی کنیم.

  1. بازار بورس ایران

امکان ندارد طی چند سال اخیر، اخبار بزرگ و پرحاشیه پیرامون بازار بورس را نشنیده باشید؛ راستش را بخواهید، این بازار را می‌توان عجیب‌ترین بازار مالی دنیا دانست! هنگام کرونا، زمانی که همۀ بازارهای مالی با سقوط شدیدی مواجه بودند، بازار بورس ایران رشد می‌کرد؛ تا اینکه ناگهان با یک سقوط بزرگ، سرمایۀ بسیاری را دود کرد.

البته خب، اکثر آن‌هایی که با ضررهای سنگین مواجه شدند، افراد نابلدی بودند که بدون داشتن اطلاعات و دانش کافی، فقط به فکر درآوردن پول بیشتر بودند.

اما به هر حال، حتی تریدرها هم در بازار بورس کشورمان باید دقت بسیار بیشتری داشته باشند. آن‌هایی که حرفه‌ای هستند، می‌توانند به‌خوبی از موقعیت‌های موجود استفاده کنند و سودهای کوچک و بزرگ به دست بیاورند.

  1. بازار فارکس

این بازار شناخته‌شده و معروف بین‌المللی، مخصوص ترید جفت‌ارزها است. این بازار، در 5 روز و نصفی از هفته، شبانه‌روزی فعالیت می‌کند.

فارکس انتخاب بسیاری از تریدرهای حرفه‌ای است. قبل از اینکه رمزارزها به‌عنوان یک دارایی برای ترید شناخته شوند، این بازار، انتخاب اصلی بسیاری از فعالان در زمینۀ ترید بود و البته همچنان هم هست.

  1. بازار رمزارزها

یکی از جدید‌ترین بازارهایی که امکان ترید در آن فراهم است، همین بازار رمزارزها است. اگر سری به سایت Coinmarketcap بزنید، خواهید دید که بیش از 1.8 میلیون رمزارز وجود دارند که تریدرها می‌توانند با خریدوفروششان، سود کسب کنند.

صرافی‌های بسیاری وجود دارند که امکان ترید این نوع دارایی را فراهم می‌کنند. از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به بایننس اشاره کرد. البته جدا از گزینه‌های متمرکز، برخی‌ صرافی‌های غیرمتمرکز هم وجود دارند که به دلایلی، بعضی از تریدرها سراغشان می‌روند.

3 بازار سرمایۀ اصلی که می‌توان در آن‌ها ترید کرد

این 3 مورد، اصلی‌ترین بازارهای مالی‌ای بودند که کاربران ایرانی هم با کمترین مشکل (نگوییم بدون مشکل!)، امکان خریدوفروش دارایی‌های مختلف در آن‌ها را دارند.

اگر تصمیمتان را گرفته‌اید و دوست دارید تریدر شود، در بخش بعدی، نکاتی مهم در این رابطه را به شما خواهیم گفت.

مهم‌ترین نکاتی که هر تریدر باید بداند

اولین و مهم‌ترین نکته مربوط به تریدر شدن، گذراندن آموزش‌های لازم است. تریدر باید اطلاعات کافی راجع‌به انواع بازارهای مالی و استراتژی‌های مختلف معاملاتی داشته باشد. ضمناً، این نکته را فراموش نکنید که پایانی برای یادگیری وجود ندارد! برای موفق بودن و موفق ماندن، لازم است دائماً برنامه‌ای برای یادگیری داشته باشید.

در مرحلۀ بعدی، مدیریت ریسک حرفه‌ای یکی دیگر از لازمه‌های داشتن ترید موفق است. هرقدر ریسک بیشتر باشد، پاداش هم بیشتر خواهد؛ و البته در صورت شکست خوردن، ضرر هم ممکن است غیرقابل‌جبران باشد. هیچ‌وقت بیشتر از مقداری که توان از دست دادنش را دارید وارد معاملات نکنید.

تریدرها باید برنامه‌ای مشخص برای ترید داشته باشند. برنامه‌ای که شامل اهداف ترید، تحمل ریسک، استراتژی‌های ورود و خروج و قوانینی برای مدیریت سرمایه باشد. البته که داشتن برنامه کافی نیست، تریدر باید برنامۀ آماده‌شده متعهد باشد.

همچنین، خبره‌های کار، به تازه‌واردان توصیه می‌کنند برای شروع، مبلغ کمی را وارد معاملات کنند؛ به این ترتیب، امکان کسب تجربه بدون از دست دادن مبلغ قابل‌توجه وجود دارد.

تریدر موفق، تریدری است که توانسته احساستش را کنترل کند. هر نوع تصمیم‌گیری ناشی از احساسات، می‌تواند به شکست منجر شود. یادتان باشد، ترید یک فرایند منطقی و اصولی است که احساسات نباید در آن جایی داشته باشد.

بسیار مهم است که تریدرها توانایی تحلیل تکنیکال و فاندامنتال را دارا باشند. منظور از تحلیل تکنیکال، بررسی مسائل مربوط به چارت، اندیکاتورها و الگوهای حرکتی است؛ تحلیل فاندامنتال هم مربوط به زیرنظر داشتن اخبار و اطلاعیه‌های رسمی شرکت‌های بزرگ و دخیل در معاملات است. با ترکیب تحلیل تکنیکال و فاندامنتال، امکان پیش‌بینی دقیق‌تر روند حرکتی بازار فراهم می‌شود.

مهم‌ترین نکاتی که هر تریدر باید بداند

صبوری و به‌روز بودن، دیگر واجباتی هستند که هر تریدر باید آن‌ها را داشته باشد. ترید ذاتاً کاری استرس‌زا است و فردی که صبر نداشته باشد، در این شغل دوام نمی‌آورد؛ همچنین، به‌روز بودن و در اختیار داشتن آخرین اطلاعات، برای هر کسی که می‌خواهد یک تریدر موفق شود، ضروری است.

جدا از همۀ این‌ها، موردی که الان می‌خواهیم بگوییم شاید ضروری نباشد؛ اما اگر بتوانید با تریدرهای حرفه‌ای و باتجربه ارتباط بگیرید بسیار خوب خواهد بود. می‌توانید در مواقع ضروری از کمک و راهنمایی آن‌ها استفاده کنید. افراد با تجربه در هر زمینه‌ای، حکم معلم‌هایی را دارند که گنجینه‌ای از اطلاعات و نکات ارزشمند را با خود حمل می‌کنند. ارتباط داشتن با آن‌ها، یک برگ برنده محسوب می‌شود.

اما همان‌طور که گفتیم، اجباری به این کار نیست. اگر درون‌گرا هستید و برقراری ارتباط با دیگران برایتان راحت نیست، تنها پیش بروید. کارتان سخت خواهد شد، اما غیرممکن هم نیست.

احتمالاً سؤالی دربارۀ درآمد تریدرها در ذهنتان دارید. بخش بعدی را بخوانید.

درآمد تریدرها چقدر است؟

عوامل گوناگونی در تعیین میزان درآمد تریدر دخیل هستند. مثلاً بازاری که تریدر در آن فعالیت می‌کند، سبکی و استراتژی‌ای که پیش می‌گیرد، مقدار سرمایه‌ای که وارد کار می‌کند، مهارت‌ها و توانایی‌های تریدر و....

ممکن است فردی که تازه وارد این حیطه شده، درآمد چندانی نداشته باشد، اما اشخاص باتجربه و مهارت بالا، می‌توانند درآمدهای کلان داشته باشند.

یک نکتۀ مهم و قابل‌توجه: یکی از اصلی‌ترین مزایای ترید در ایران، داشتن درآمد دلاری است؛ دیگر نگران کاهش مداوم ارزش پولتان نخواهید بود. البته اگر تریدر فعالیتش را به بورس ایران محدود کند، درآمد هم به ریال خواهد بود.

آمار و اطلاعات دقیقی راجع‌به درآمد تریدرها داخل کشورمان وجود ندارد! از آنجایی که با امکان کار ریموت و کسب درآمد دلاری، می‌توان اندازۀ همکاران خارجی پول درآورد، اجازه دهید آماری مربوط به ایالات متحده را ارائه کنیم.

با استناد به اطلاعات سایت indeed، به‌طور میانگین، تریدرها سالانه کمی بیش از 94 هزار دلار درآمد دارند. البته که اگر در شروع کار هستید، به این رقم فکر هم نکنید! هرچه بیشتر تجربه کسب کنید، به این عدد هم نزدیک‌تر خواهید شد.

بیایید مسیر تبدیل شدن به یک تریدر را بررسی کنیم.

چگونه تریدر شویم؟ معرفی منابع آموزشی

حرف آخر را اول بزنیم، تریدر شدن، نیازمند مقدار زیادی صبر و حوصله است! این از این.

اگر قصد یادگیری ترید را دارید، منابع رایگان و پولی بسیاری وجود دارند که کارتان را راه می‌اندازند.

یکی از غنی‌ترین پلتفرم‌ها که کلی آموزش رایگان دارد، یوتیوب است. البته توجه داشته باشید که هم آموزش‌های سطحی و بی‌کیفیت و هم آموزش‌های ارزنده در این پلتفرم پیدا می‌شوند؛ این شما هستید که باید مفید‌ها را از بی‌ارزش‌ها جدا کنید و سراغشان بروید.

تریدر بودن، یعنی داشتن مجموعه‌ای از مهارت‌ها که شما را در پیش‌بینی مسیر حرکت هر بازار کمک کند؛ در حالی که مهارت‌های بسیاری وجود دارند که هر تریدر باید یاد بگیرد، تحلیل تنکیکال و تحلیل فاندامنتال جزو ضروری‌ترین‌ها محسوب می‌شوند؛ پس حتماً برای آموزش این دو نوع تحلیل وقت بگذارید.

چگونه تریدر شویم؟ معرفی منابع آموزشی

اجازه دهید در این قسمت خدمات خودمان را هم پروموت کنیم. در آکادمی بیتکورس، دوره‌های آموزشی مختلفی برای شما علاقه‌مندان به ترید در بازارهای مالی فراهم کرده‌ایم که می‌توانید از آن‌ها برای یادگیری استفاده کنید.

ترید: کار پردرآمد از پشت کامپیوتر!

فهمیدیم که به خریدوفروش در بازارهای مالی، به‌منظور کسب سود، ترید می‌گویند؛ تریدر هم شخصی است که انجام این عمل را برعهده دارد.

در این مقاله، سعی کردیم تمام جوانب این شغل را بررسی کنیم و اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهیم. اگر شما هم دوست دارید از هرجا که دلتان می‌خواهد کار کنید و در عین حال، درآمد قابل‌توجهی داشته باشید، ترید انتخاب بسیار مناسبی خواهد بود.

مجدداً یادآوری کنیم که برای رسیدن به مراحل بالا و کسب درآمد زیاد، باید صبور باشید؛ قرار نیست بلافاصله پس از شروع دلار روی دلار بگذارید! یاد بگیرید، تمرین کنید، شکست بخورید و آنقدر این چرخه را تکرار کنید تا تعداد پیروزی‌ها بیشتر از شکست‌ها شود.